Географія неблагонадійності: чому росія полюбляє депортацію та активно нею займається у всі часи?

Історія питання

Про це розповів проєкт «Історія питання: депортація»…

Депортація – це дин із основних інструментів впливу, який вчиняли ще за часів російської імперії. У 1886 році створили «географію неблагонадійності», а її творцем став офіцер та вчений Акім Золотарьов. Він за переконаннями був ідеологом російського імперіалізму, яка полягала у тому, що ділила благонадійних людей та зрадників серед тих народів, які жили на околицях імперії і не були росіянами. Через Акіма та його хворі переконання примусового виселення з дому зазнали сотні тисяч українців, поляків, латишів, фінів та євреїв.

Згодом, після повалу російської імперії, влада новоствореного радянського союзу також не гребувала методом «географії неблагонадійності», позбавляючись ймовірних противників СРСР і майбутніх повстанців, не згодних з ідеологією вождів. Але, крім того, що людей лишали дому, їх селили у таких умовах, у яких навіть худоба тоді не утримувалася.

«Сім’ї грузилися на підводу і етапувалися до райцентру чи до містечка із залізничною станцією. Там стояли заздалегідь подані ешелони і доправляли їх до місць їх нової дислокації. Як правило їм давали найгірші умови поселення – бараки з дірками, які не були належним чином облаштовані для життя. У деяких таких землянках стіни навіть були вкриті льодом», - розповідають історики.

Росія, як послідовниця, радянського союзу, сьогодні обрала такий ж метод впливу на людей, як депортація. До сьогодні ніхто не знає скільки українців насильно відвезли до росії з окупованих територій, або з місць, де йдуть активні бойові дії і людям не було іншого вибору, як просто тікати у бік ворога. За різними підрахунками за рік повномасштабної війни, це від мільйона українців до двох з половиною, близькою п’ятисот тисяч – це діти.

Про що розповідають ті, хто був у депортації за радянських часів і зараз? Чим схожі їхні історії? І як ці люди, ризикуючи власним життям, повернулися на Батьківщину, рідну Україну? Подробиці – у документальному проєкті «Історія питання: депортація».

Loading...

Читайте також:

Сучасна наука дедалі сміливіше заявляє: жити довго та повноцінно — не фантастика, а цілком досяжна мета. 
У світі, де більшість із нас мріє про відпочинок на пенсії, деякі люди продовжують дивувати своєю енергією та силою духу. 
18072025
Цього вікенду Україна розділиться на «мокрі» та «сонячні» зони, тож приготуйтеся до різноманітності!
18072025
Літо — це сезон морозива, довгих прогулянок і… боротьби з нестерпною спекою...
18072025
Час забути про дедлайни та зануритися у світ пригод.