МВС планує повернути фото- і відеофіксацію на дорогах

ДЖЕДАІ

Пропонують, аби половина грошей, які надходять у бюджет від штрафів, йшли на розширення мережі фото- та відеофіксації. Чиновники навіть вже порахували, скільки це витягне з кишень українських водіїв.

Епопея з повернення відео-фотофіксацією почалася ще три роки тому.

За шесть часов, мы имеем такое количество нарушений, которое эквивалентно трьом миллионам гривен.

Три стаціонарні відеокамери на всю країну, не закриті шпарини в законах, через які довелося скасувати "листи щастя". Обіцяли, попри ці проблеми, відео-фото фіксація запрацює у вересні 2016-го.

Два роки тому очільники МВС гучно відкривали Центр відеоспостереження та обробки інформації. Обіцяли з його допомогою навести лад на дорогах. Але за цей час справа так і не зрушила з мертвої точки.

І от – світлі голови в міністерстві осяяла нова ідея як запустити в дію "Великого Брата" українських водіїв. На засіданні уряду, МВС запропонувало 50 відсотків штрафів за порушення правил дорожнього руху, зафіксованих системою, автоматично направляти на розвиток системи відео-фіксації та потреби МВС. За підрахунками відомства – щороку від порушення швидкісного режиму можна отримувати від 15 до 20 мільярдів гривень. Штраф за перевищення швидкості 255, або 510 гривень. От і виходить, щодня в Україні треба буде виписувати майже 130 тисяч протоколів. Утім навіть копійки з цієї суми МВС найближчим часом не отримає.

Поки що автоматичної системи фото фіксації в нас дійсно немає. Вона буде не швидше, ніж через пів року. Це самий найшвидший термін. Треба провести випробування, потім треба закупити прилади, потім їх встановити, запустити систему. Тобто половина наступного року – це червень місяць, найкраща дата.

Тарас Гук, експерт з поліцейського права

Поки що відео та фото фіксація - в Україні дозволена Трукамами. Їх наразі лише 27. Та й працюють вони у напівавтоматичному режимі. Експерти припускають, якщо пропозицію уряду таки підтримають нардепи, то поліція цілком можливо повернеться до схеми ДАІ з виконання плану кількості протоколів. А заява зробити українські дороги безпечнішими знову виявиться лише обіцянкою.

Умовно зараз є мільйон штрафів чи півтора за весь цей рік. То їх стане два, або три. Виписаних з тою системою яка є. Тру-ками вони настільки мізерну частку становлять від тих порушень, що можна зафіксувати, що це аж смішно.

Тарас Гук, експерт з поліцейського права

Торік поліція виписала водіям півтора мільйона штрафів. Навіть якщо кількість протоколів у 2019 році збільшиться удвічі – цього не вистачить, аби задовольнити "апетити" МВС і на половину.

Більше дивіться у ДжеДАІ на 2+2 та підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook. 

Новини

Всі новини
18072023
ДЖЕДАІ
Є багато неправильної інформації про дії під час ДТП з падінням у воду…
17072023
ДЖЕДАІ
Велосипедистів в місті сприймають, як повноправних учасників дорожнього руху…
15072023
ДЖЕДАІ
Зустріти на мексиканських дорогах авто, на якому немає подряпин практично неможливо…
13072023
ДЖЕДАІ
За їзду у нетверезому стані передбачено найсуворіше покарання, але…
12072023
ДЖЕДАІ
Willys є одним із найвідоміших військових транспортних засобів у світі…
10072023
ДЖЕДАІ
Мексиканський уряд активно бореться зі злочинністю та наркотрафіком...
08072023
ДЖЕДАІ
США, Сербія, Болгарія, Литва та Латвія, Польща, Чехія, іще Чехословаччина, Німеччина…
Дивитись більше