Від Ренуара до Моне: як ШІ розкриває наймайстерніші підробки, які вважали оригіналами? 

Злі духи

У світі мистецтва, де ціна на твори геніїв сягає астрономічних сум, завжди існувала тіньова сторона – підробки.

Деякі з них виконані настільки майстерно, що навіть досвідчені експерти не завжди можуть відрізнити фальшивку від оригіналу. Це створює величезні ризики для колекціонерів та інституцій, адже мова йде про мільйони доларів. Проте, у цій нелегкій боротьбі з шахраями на допомогу приходить несподіваний союзник – штучний інтелект.

«Штучний інтелект може методами візуального аналізу, встановити, чи є композиція та живописна манера відповідними творчості художника, який вважається, що її написав», - підкреслила заступниця директора з наукової роботи Музею мистецтв імені Ханенків Олена Живкова.

Це справжній прорив, адже донедавна такі оцінки були виключно суб'єктивними. Докторка Каріна Поповичі, директорка швейцарської компанії, яка розробила цифрову методику перевірки автентичності картин, перевернула уявлення про експертизу. Для цього достатньо сфотографувати твір або завантажити його зображення у ваш смартфон.

«Експертні оцінки апріорі суб'єктивні, і дуже часто різні експерти мають протилежні думки, – зазначає Каріна Поповичі. – Наша технологія використовує штучний інтелект, щоб вивчити почерк художника за фотографіями його автентичних робіт. Ми можемо обрати будь-якого митця незалежно від стилю. Єдина вимога: він має використовувати пензель для створення своїх шедеврів».

Кандидат історичних наук, представник української асоціації юдаїки Віталій Черноіваненко влучно порівнює цю ситуацію:

«Сучасні технології можуть дозволити зробити гарну підробку, і ті ж сучасні технології можуть допомогти виявити цю підробку. Це як вірус і антивірус». 

Дійсно, якщо майстри підробки вдосконалюють свої навички, використовуючи новітні інструменти, то й захисники оригіналів не стоять на місці. Історії вже відомі випадки, коли штучний інтелект виводив на чисту воду шахраїв. Він проаналізував картини відомих митців, що продаються на популярному інтернет-аукціоні. Результати вражають: штучний інтелект визнав підробками роботу французького художника Клода Моне «Ліс зі струмком» вартістю 600 000 доларів, картину П'єра Огюста Ренуара, за яку правлять 165 000 доларів, а також десятки інших творів, нібито створених іменитими художниками. Каріна Поповичі впевнена: це лише верхівка айсберга.

Більше про те, як фальшиві шедеври потрапили в музеї, дивись у проєкті «Загублений світ» просто зараз:

Loading...

Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!

Читай також: 

Забудьте все, що ви знали про російську мову, адже її справжня історія не така, як про неї розповідають на росТБ
22052025
Злі духи
У світі мистецтва, де ціна на твори геніїв сягає астрономічних сум, завжди існувала тіньова сторона – підробки.
22052025
Шукаєте ідеальну каву в зернах, але губитеся у різноманітті вибору? Не хвилюйтеся!