У 2014 році, коли росія вперше напала на Україну і почалася АТО, виявилося, що українська артилерія у 21 столітті досі вручну розраховує координати цілі за допомогою радянських лінійок та карт 80х років. Хоча армії провідних країн НАТО вже давно використовували для цього автоматизовані системи. У нас такої системи не було, але її в рекордні терміни створили українські програмісти і назвали «ГІС Артою».
«Ми починали свій шлях саме як артилерійський балістичний калькулятор, який дозволяв використовувати від 60-мм до «Торнадо». Офіцер отримує не координати цілі, а безпосередньо значення, які йому треба встановити на прицільних засобах конкретної системи», - розповів один із команди розробників «ГІС Арта» Сергій, який приховує своє обличчя, аби ворог не зміг його впізнати, адже створена його командою система допомогла знищити десятки тисяч окупантів.
Згідно з радянськими нормативами для знищення цілі, розташованої за 15 км, артилерист міг витратити до 250 снарядів, однак завдяки «ГІС Арті» українські гармаші влучали в таку ціль з 5 пострілу.
«Ефективність застосування артилерійського комплексу підвищилася у 50 разів. Від мінометів, до важкої артилерії, реактивних систем залпового вогню і так далі», - каже Сергій.
Сьогодні ж роботу системи забезпечують близько пів тисячі портативних серверів, які розташовані по всьому фронту. Це супер-захищенні ноутбуки, які здатні витримати надскладні умови експлуатації в умовах бойових дій.
Більш детально про роботу цієї системи, дивись у сюжеті проєкту «Загублений світ» просто зараз:
Також не пропусти щопонеділка о 17:00 на 2+2 виходять прем’єрні випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», присвячені українцям – нації незламних і нескорених, що гідно виборюють своє майбутнє.
Дивись також:
- «До створення вірусів доклала руку високорозвинена цивілізація»: шокуюча теорія нобелівського лауреата
- Таємниці океанів, які вчені досі не можуть пояснити: як у повний штиль виникають гігантські хвилі-вбивці?
- Олешківські піски та Сахара: вчені розглядають пустелі, як ключ до розгадки справжнього віку Землі