22 січня ми вшановуємо подію об'єднання УНР та ЗУНР у 1919 році. Цікаво, що повномасштабну війну проти України російський диктатор путін намагався виправдати тим, ніби нашу країну створив Ленін. Але ідея об'єднання українських земель набула популярності ще у середині XIX століття, коли про неї заговорили далеко за межами українських кордонів.
Ще у 1869 році відомий французький політик Казимир Делямар згадував про 15 мільйонів українців, розділених між двома імперіями. Звідки він міг знати цю цифру, адже точних переписів населення тоді не існувало?
Історик Ярослав Файзулін знайшов підказку в діяльності Головної Руської Ради. Цю організацію створили у Львові представники українського духовенства та інтелігенції ще у 1848 році:
«У 1848-1849 роках Європою прокотилася хвиля революцій. В цей час в західній Україні виникли перші політичні організації, зокрема Головна Руська Рада. У своєму маніфесті діячі Головної Руської Ради заявили, що галицькі українці є частиною одного великого українського народу, який складає 15 мільйонів».
Цей документ був опублікований за десятиліття до народження Леніна і спростував міф про те, що Україну створили більшовики. А отже повністю руйнує виправдання вторгнення в суверенну сусідню державу сучасного російського диктатора.
Ідея соборності швидко поширилася не лише на західноукраїнських землях, але й у центральній та східній частині України, яка перебувала під владою Російської імперії. Австрійська влада заборонила діяльність Головної Руської Ради, але зупинити поширення ідеї єдиної України їм не вдалося.
Отже, мрія про об'єднання українських земель виникла не в результаті політичних маніпуляцій, а була органічним процесом, що відображав прагнення українського народу до самоідентифікації та незалежності. День Соборності України – це не просто історична дата, а символ незламності українського духу та прагнення до свободи.
Більше про це свято дивись у випуску проєкту «Загублений світ» просто зараз:
Loading...
Читай також: