У Маріуполі, під час будівництва металургійного гіганта «Азовсталь», робітники зіткнулися з моторошною знахідкою – криваво-червоним кольором ґрунту. Виявилося, що це не просто природний пігмент, а давній могильник, що сягає корінням у п'яте тисячоліття до нашої ери, епоху чорноморського потопу. Ця знахідка могла стати сенсацією світового масштабу, адже йшлося про унікальну культуру.
«Могильник можна порівняти за значенням із відомим Варненським могильником у Болгарії, адже обидва є свідченням існування єдиної циркумпонтійської культури», - каже дослідник історії спецслужб Володимир Цибулькін.
Розкопки доручили українському археологу Миколі Макаренку, проте радянська влада, одержима ідеєю запустити доменну піч до річниці Жовтневої революції, змусила археологів працювати в авральному режимі, під постійним тиском.
«Микола Омелянович Макаренко зміг врятувати, розкопати, дослідити приблизно 140 могил», - розповідає Володимир Цибулькін.
Ця знахідка свідчила про шеститисячолітню історію української землі, але замість слави на Макаренка чекав арешт. Радянська влада не терпіла будь-яких проявів української ідентичності, особливо таких, що могли б стати національною гордістю.
Макаренко був не просто науковцем зі світовим ім'ям, а й хранителем скарбниці Ермітажу, де від часів царату зберігалися викрадені з України цінності.
«Там він зміг відшукати 14 українських прапорів і у 1924 році надрукував вже в Києві статтю на тему використання жовто-блакитних кольорів у козацькій спадщині, що викликало обурення у більшовицького уряду», - зазначає Володимир Цибулькін.
Радянський режим не зупинився на арешті Макаренка. Ймовірно, було спровоковано вбивство його сина Ореста, а самого археолога взяла під контроль організація ОГПУ.
Володимир Цибулькін перший арешт Макаренка пов'язує із його спробами захисту Софійського собору. Більше про це – у проєкті «Загублений світ» просто зараз:
Loading...
Дивись більше цікавих випусків інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ» щодня на 2+2.
Читай також: