Антибіотики – це життєво важливі препарати, які в ХХ столітті врятували мільйони життів. Однак, з кожним роком вони втрачають свою ефективність. Надмірне використання антибіотиків створює стійкі до лікування інфекції, так звані «супербактерії», які стають дедалі важче лікувати. В останньому дослідженні The Lancet, одному з найавторитетніших медичних видань світу, йдеться, що протягом наступних 25 років мільйони людей можуть стати жертвами інфекцій, до яких сучасні ліки будуть безсилі.
Олексій Ліхман, лікар за освітою і ведучий проекту «Україна сьогодні», звертає увагу на серйозність цієї ситуації:
«Світ дійсно загрався і опинився на порозі бактеріального Апокаліпсису. Понад 39 мільйонів людей можуть померти через інфекції, які вже не піддаються лікуванню».
Як це відбувається? Коли людина не закінчує курс антибіотиків, залишкові бактерії адаптуються до препарату і стають стійкішими. Ці бактерії передаються далі, формуючи в нових організмах захист проти антибіотиків. Ба більше, тваринницька галузь також відіграє свою роль, адже тварин і птицю нерідко годують антибіотиками для профілактики захворювань, що теж сприяє появі стійких бактерій у людському організмі.
Лікарі все частіше стикаються з випадками, коли звичайні інфекції стають невиліковними. Прості операції, такі як видалення апендикса або протезування, вже несуть серйозні ризики, оскільки інфекції можуть ускладнити процедури. Вчені попереджають, що якщо суспільство не змінить своє ставлення до антибіотиків, то за два десятиліття ми можемо опинитися в ситуації, коли навіть поріз на пальці стане смертельно небезпечним.
І якщо хтось сподівається на винахід нових ліків, то у вчених і в цьому випадку немає гарних прогнозів. Більше про це – у сюжеті проєкту «Україна сьогодні» просто зараз:
Публіцистичну програму «Україна сьогодні» дивіться з понеділка по п’ятницю о 19:00 на 2+2.
Читай також: