«Chicken Kyiv speech»: чому президент США застерігав Україну від незалежності?

Справжня історія

Історія відносин між Україною та США знала різні періоди, від спроб впливу до підтримки у критичні моменти.

Американські президенти, кожен у свій час, намагалися визначити курс, який відповідав би інтересам їхньої країни, але не завжди відповідав прагненням українського народу. Одним із таких епізодів став візит Джорджа Буша-старшого до Києва влітку 1991 року, за три тижні до проголошення незалежності України.

Цей візит відбувався на тлі тектонічних змін у світі: падіння Берлінської стіни та розпад Радянського Союзу. Михайло Горбачов, тодішній лідер СРСР, відчайдушно намагався втримати імперію, використовуючи дружні стосунки з американським президентом.

Горбачов переконав Буша-старшого, що незалежність України – це шлях до хаосу: громадянської війни, голоду та неконтрольованого ядерного арсеналу. Американський президент, довіряючи своєму колезі, пообіцяв застерегти українців від «суїцидального націоналізму».

«В Україні, росії, Вірменії та Балтії дух свободи процвітає. Але свобода не може вижити, якщо ми дозволимо процвітати деспотам, або дозволимо, здавалося б, незначним обмеженням множитись поки вони не утворять ланцюги. Пізніше, сьогодні, я відвідаю пам'ятник у Бабиному Яру – похмуре нагадування про те, що відбувається, коли людям не вдається стримати жахливу хвилю нетерпимості і тиранії. Але свобода – це не те саме, що незалежність. Американці не підтримають тих, хто прагне незалежності, щоб замінити далеку тиранію місцевим деспотизмом. Вони не допоможуть тим, хто пропагує самогубний націоналізм, заснований на етнічній ненависті. Ми будемо підтримувати тих, хто хоче будувати демократію», - так звучала промова Буша-старшого у Верховній Раді України, яка стала холодним душем для українських політиків та громадськості. 

Ці слова, наповнені застереженнями про «націоналізм» та «етнічну ненависть», викликали здивування та обурення. 

«Моя особиста думка – у кремлі просто влили в голову американського президента потрібні тези. Насправді ж, ця промова настільки не відповідала духу часу, що виглядала як спроба зупинити потяг на повному ходу», - зазначив дослідник історії Акім Галімов. 

Навіть у США виступ Буша-старшого не знайшов підтримки. Редактор газети «New York Times» Вільям Сафайр назвав його «chicken Kyiv speech», тобто котлета по-київські.

«Слово chicken (курка) в переносному значенні означає боягуз, - каже Акім Галімов. - Як свідчать сучасні дослідники, причина небажання Буша-старшого бачити Україну вільною мали під собою цілком прагматичні причини. Радянський Союз в часи Горбачова декларував, що рухається шляхом демократії і Сполучені Штати сподівалися, що з часом матимуть цю країну за справжнього стратегічного партнера. Утримати в своїй орбіті велику ядерну державу та ще й багату природними ресурсами здавалося для національних інтересів Сполучених Штатів важливіше ніж підтримати колишні радянські республіки, які на той момент більшість американців не могли навість показати на мапі». 

Однак, історія показала, що українці не зважали на застереження. Вже через три тижні, 24 серпня 1991 року, Україна проголосила свою незалежність.
Більше про те, як американські президенти в різні часи впливали на Україну, дивись у проєкті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз: 

Читай також: 

29032025
Вона процвітала 5 000 років тому і кидає виклик усталеним уявленням про розвиток людства.
Рятувальники завжди на межі ризику, особливо коли йдеться про порятунок у найнебезпечніших місцях планети...
У липні 1997 року світ моди застиг в жаху: легендарного дизайнера Джанні Версаче було знайдено бездиханним на порозі власного розкішного маєтку в Маямі-Біч…
Історії про примар, що з'являються після авіакатастроф, завжди оповиті містикою та жахом