Як французькі письменники Леклерк та Шерер розповіли світові правду про козаків, розлютивши Катерину II

Справжня історія

Правду про волелюбний український народ неможливо було приховати…

У 1783 році французький аристократ, філософ і науковець Ніколя-Габріель Леклерк видав у Парижі працю, яка мала великий резонанс. Ця книга, присвячена моральній, політичній та цивільній історії Російської імперії, містила розділ, що викликав справжній скандал – особливо при російському дворі.

Леклерк, який певний час жив в Україні, зокрема в Батурині, детально описав козаків, їхню культуру та прагнення до свободи. Він наголошував на відокремленості українців та їхньому праві на власну державу, що стало шоком для Катерини II та російської знаті. Їх розлютило те, що Леклерк, який багато років був іноземним членом Російської академії наук та лікарем сина Катерини II Павла, насмілився критикувати російський устрій і підтримав козаків у конфлікті з Росією за землі Півдня.

«Леклерк дуже позитивно описує козаків, наполягає на їхньому прагненні до свободи. Україна є одним з елементів, але це знаково, що він про них згадує і доносить до французів історію цього далекого вільного і волелюбного народу, який, на жаль, опинився у неволі», – розповіла Ірина Дмитришин, завідувачка української кафедри в Інституті східнослов'янських мов та народів у Парижі.

Леклеркова праця стала потужним джерелом інформації про козаків у Франції. Вона навіть надихнула іншого французького письменника, Бенуа Шерера, створити унікальну книгу «Літопис Малоросії, або історія українських та запорозьких козаків», видану у 1788 році. Ця книга стала першим західноєвропейським твором, повністю присвяченим історії України.

«Якщо у Леклерка цей трактат вставлений в його історію Росії, то у Шерера – це окремий нарис, присвячений суто Україні», - підкреслює доктор історичних наук Євген Луняк.

Це доводить, що, попри всі зусилля Катерини II забрати землі козаків і знищити їхню спадщину, правду про волелюбний український народ неможливо було приховати.

Більше маловідомих фактів з історії українського Півдня, дивись у відео:

Читай також:

Новини

Всі новини
Унікальні документи про нього і історію нашого міста зберігає архів Уельсу…
Цей період став вирішальним для формування української державності…
Підписаний до друку він був у вересні 2022-го, за пів року після початку Великої війни…
І як українська валюта вплинула на створення рубля…
Дивитись більше