Як археологи випадково знайшли в склепі Софії нетлінне тіло митрополита, якого радянська влада наказала спалити?

Справжня історія

Святий Рафаїл Заборовський помер у 1747 році…

У травні 2022 року археологи Софії Київської отримали дозвіл на реставраційні дослідження. У ході зондування виявили череп та кістки митрополита Рафаїла Заборовського. Це стало несподіванкою, адже за радянськими документами 1975 року всі знайдені у 1936 році рештки було наказано спалити, як такі, що «не мають наукової цінності».

«Ніхто не сподівався на те, що в цій гробниці може щось бути. – розповів історик Ігор Нетудихаткін – Коли ми зазирнули всередину камерою, то побачили череп та всі кістки Рафаїла Заборовського. Все було там, але ми не повірили своїм очам. Голова Митрополита лежала під дерев'яним опалубкам 30-х років, який обвалився з часом».

Рафаїл Заборовський був призначений Київським митрополитом у 1731 році. У складний для української церкви період він залишив величезний слід в архітектурі Києва. За його сприяння звели дзвіницю Києво-Печерської лаври, заклали Андріївську церкву та перебудували споруди Києво-Могилянської академії. Після смерті у 1747 році його поховали у Софійському соборі. Але цікавим є той факт, що за свідченнями очевидців, тіло митрополита залишалося нетлінним ще щонайменше 100 років.

«Після смерті у 1747 році тіло митрополита, за свідченнями очевидців, залишалося нетлінним. Його поховали у Софійському соборі, і впродовж десятиліть віруючі молилися біля його гробниці, фіксуючи випадки чудесних зцілень», - розповів історик Ігор Нетудихаткін.

27 липня 2023 року Помісний собор Православної церкви України зарахував Рафаїла Заборовського до лику українських святих. Його мощі сьогодні зберігаються у Малій Софії, і кожен охочий може вшанувати пам’ять святого.

Але як могло так статися, що рештки святого, які не мали бути в гробниці, і за усіма радянськими документами мали бути знищенні, виявили в склепі? Історик Ігор Нетудихаткін вважає, що відкриття стало можливим завдяки подвигу археологів, а саме Теодосію Мовчанівському.

Що він зробив, та яка жахлива доля його спіткала, дивись у сюжеті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:

Читай також:

У сучасному світі, де глобальні новини змінюються щохвилини, ми часто чуємо про Раду Безпеки ООН та її впливових членів.
24052025
Ми щодня дивимося на них, вони пливуть над нами, змінюючи обриси та кольори. 
На відміну від багатьох інших установ, які намагалися б приховати такий ляп, музей вирішив діяти відкрито. 
На жаль, фальшивки – це не лише про картини відомих художників чи розкішні прикраси.