Ядерний щит України: як таємний візит президент США Клінтона вплинув на без'ядерний статус України?

Справжня історія

Україна стала епіцентром несподіваного відвідування у січні 1994 року.

Візит президента США Білла Клінтона, що стався напередодні підписання важливої тристоронньої угоди в москві, був зосереджений на питанні ядерного роззброєння України.

За словами дослідника історика Акіма Галімова, Сполучені Штати прагнули обмежити ядерний арсенал лише росією, вважаючи це гарантією власної безпеки. Проте, тодішній прем'єр-міністр України Леонід Кучма висловив у Верховній Раді позицію, що Україна повинна зберегти частину ракет СС-24, які мали тривалий термін зберігання. Ці ракети, здатні знищувати фортифікаційні споруди та бронетехніку, викликали занепокоєння у США.

«Клінтон разом зі своїм держсекретарем Уорреном Крістофером прилетіли, щоб приструнити українських політиків», — зауважив Акім Галімов.

Колишній заступник держсекретаря США Строуб Телботт, близький друг Клінтона, згадував: 

«Коли ми приземлилися, все скидалося на те, начебто нас залишили з носом, знову спробували відкрити дискусію на теми, для закриття яких ми пролили чимало крові. Клінтон і Крістофер, які не мають звичок вичитувати керівників держав, цього разу вирішили зробити виняток. Вони сказали Кравчуку настільки відверто, наскільки це було можливим, що якщо той відмовиться від домовленості, якої вже було досягнуто, це буде серйозним регресом у стосунках України як з росією, так і зі Сполученими Штатами».

«Сьогодні багато хто каже, що в Трампа і його команди жорсткий стиль ведення перемовин. Насправді ж, у американців він такий завжди, особливо з тими, хто слабший. Без різниці, яке прізвище президента і чи є він демократом або ж республіканцем», - додав Акім Галімов.

Результатом переговорів стала тристороння заява, підписана в москві, яка заклала основу для Будапештського меморандуму. Цей документ передбачав вивезення ядерних боєзарядів з України та надання їй компенсації у вигляді тепловиділяючих збірок для атомних електростанцій. Крім того, США та росія зобов'язалися надати Україні гарантії безпеки. До цього договору приєдналася і Велика Британія, яка також погодилася надати гарантії безпеки Україні після набуття нею без'ядерного статусу.

Так, завдяки Біллу Клінтону Україна зробила перший крок, щоб позбутися ядерки. Більше про те, як американські президенти впливали на долю України в різні часи, дивись у проєкті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:

Читай також:

Мова йде про чорного марліна – велетня океану та Святого Граалю рибалок всього світу.
01042025
Зараз складно знайти привід для радості...
01042025
Новітні дослідження виявили тривожну тенденцію
Історія відносин України та США – це складна, часом драматична, але завжди важлива тема.