Монети з картону, пластику та навіть вугілля: цікаві та маловідомі факти з історії створення грошей

Справжня історія

Ми звикли сприймати монети як металеві та круглі, але…

Металеві монети здаються незмінними символами стабільності. Але історія показує, що у складні часи гроші могли мати зовсім інший вигляд. Їх виготовляли з паперу, картону, пластика, а іноді навіть із вугілля. Усе це було відповіддю на виклики кризи та нестачу традиційних матеріалів. Одним із найбільш цікавих прикладів є картонні монети, які використовувалися у XVI столітті під час облоги голландського міста.

«Монета не завжди повинна бути круглою чи металевою. Під час криз люди виготовляли гроші з найрізноманітніших матеріалів. Наприклад, у 1576 році в одному із голландських міст, яке потрапило в облогу, місцеві карбували штемпелями картонні кружечки. Вони використовувалися як гроші під час облоги, а згодом їх обмінювали на повноцінну валюту», - розповів доктор історичних наук Андрій Бойко-Гагарін.

Цікаво, але на початку 20-го століття Україна стикнулася з проблемою відсутності обладнання для карбування монет. Для вирішення цієї проблеми керівництво щойно створеної УНР намагалося закупити устаткування в Німеччині, але через логістичні труднощі, викликані війною, це зробити не вдалося. Тому було прийнято рішення друкувати монети на бланках для марок.

Більше про це розповів дослідник історії Акім Галімов у відео:

Читай також:

У сучасному світі, де глобальні новини змінюються щохвилини, ми часто чуємо про Раду Безпеки ООН та її впливових членів.
24052025
Ми щодня дивимося на них, вони пливуть над нами, змінюючи обриси та кольори. 
На відміну від багатьох інших установ, які намагалися б приховати такий ляп, музей вирішив діяти відкрито. 
На жаль, фальшивки – це не лише про картини відомих художників чи розкішні прикраси.