Уявляючи собі козака, більшість з нас малює в думці образ міцного чоловіка в широких шароварах та вишиванці. Однак, як стверджує дослідник матеріальної культури 17-18 століття та автор книжок про козаків Сергій Шеменков, цей образ є значною мірою романтизованим і віддаленим від історичної реальності.
Сергій Шеменков переконаний, що козаки не носили ні вишиванок, ні шароварів у тому вигляді, в якому ми звикли їх бачити.
«Козаки не ходили напівголими, вони не світили тілом та сорочками, бо це було не прийнято в той час», - каже Сергій Шеменков.
На думку дослідника, існує три основних джерела інформації про одяг козаків: історичні документи, збережені зразки одягу та зображення епохи. Аналіз цих даних дозволяє зробити висновок, що козацький одяг був більш простим та функціональним, ніж ми звикли вважати.
Особливо цікавим є факт, що вишиванки, як елемент чоловічого одягу, взагалі не згадуються в історичних джерелах 17 століття.
«Вишиванок не існувало в часи козацтва. Сорочки козаки не вишивали», - зазначає Шеменков.
Він пояснює це тим, що поверх сорочки козаки носили кілька шарів одягу, тому вишивка просто не мала сенсу. Звичайно, це не означає, що вишиванки взагалі не існували в той час. Однак, вони були скоріше жіночим одягом і носилися заможними верствами населення.
Тож як же одягались козаки у 17-18 століттях? Про це розповів Сергій Шеменков у проєкті дослідника історії Акіма Галімова:
Читай також: