Українсько-американські відносини у 90-х: від зближення до розчарування

Справжня історія

Історики та політологи досі сперечаються про рішення України відмовитися від ядерного арсеналу.

Чи був це стратегічний прорахунок, чи єдиний можливий вихід у той час? Багато хто вважає, що це рішення було фатальним, і якби Україна зберегла свою ядерну зброю, російська агресія була б неможливою.

Колишній президент США Білл Клінтон нещодавно зізнався в інтерв'ю ірландському телеканалу, що шкодує про свою роль у переконанні України відмовитися від ядерної зброї в 1994 році:

«Я відчуваю особисту причетність до того, що я змусив їх відмовитись від ядерної зброї. Ніхто з них не вважає, що росія пішла б на цей трюк, якби в України все ще була б їхня зброя». 

Але варто зазначити, що у 90-х роках Україна переживала період активного зближення із Заходом. Американські ЗМІ зображували нашу країну як взірець демократії серед пострадянських країн. Другий президент України Леонід Кучма навіть отримав престижну медаль імені Кеннеді за внесок у розбудову демократії.

Співпраця між країнами поглиблювалася. Америка надавала фінансову допомогу, підтримувала Україну в міжнародних фінансових організаціях, таких як МВФ. У 1997 році український космонавт Леонід Каденюк здійснив політ у космос на борту американського шатла.

«Наприкінці 90-х Україна стала третьою у світі країною за рівнем фінансової допомоги від уряду Сполучених Штатів. Більше допомагали тільки Ізраїлю та Єгипту. Наприклад, у 1998 році США виділили Україні 225 млн доларів фінансової допомоги, а в 1999 році – 195 млн доларів. Все рухалось досить добре. І, незважаючи на проблеми економіці, в українців було враження що країна поступово стає частиною західного світу.», - розповів дослідник історії Акім Галімов.  

Насправді так і було… до 2000-го року. Потім Україну, з подачі Сполучених Штатів, назвали «корумпованою авторитарною країною зі злочинним режимом, який дружить з терористами».

Але як і чому так вийшло, дивись у проєкті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:

Читай також:

Події, що сколихнули Україну у 2013-2014 роках, мали відголоски по всій країні, зокрема на Донбасі.
Коли 24 лютого 2022 року почалося повномасштабне вторгнення, західні експерти майже одностайно передбачали крах української економіки…
Мова йде про чорного марліна – велетня океану та Святого Граалю рибалок всього світу.