Довгі коридори, вимощені старовинною цеглою. Тут є навіть пивоварня, де монахи 300 років тому варили пивну юшку. Рівнем нижче – довгий тунель. Його будували ченці ордену єзуїтів у 17 сторіччі. На іншій ділянці стародавніх підземель – залишки домініканського монастиря.
Тут на кожному кроці – невизнана історична пам’ятка, впевнена Анастасія Стовпець, що проводить вінницькими підземеллями приватні екскурсії.
Вінницькі катакомби тягнуться кілька десятків кілометрів. Усі – кількасотрічної давнини, більшість не досліджені.
Будівля, з якої прокладені входи до найвіддаленіших катакомб – це 125-річний готель "Центральний". Споруда аварійна, тому її планують знести та звести тут торгово-офісний центр. Про те, що будівництво може завалити входи до підземель і назавжди поховати їх під руїнами, у фірмі-забудовнику не дуже хвилюються. Стародавні тунелі називають сараями.
Україна отримає Томос у переддень православного Різдва
Юридично вони мають право вести будівельні роботи. Адже дозвіл на них надала міська влада. Хоча й історичну цінність катакомб визнають усі фахівці, паперами це ніяк не підкріплено. За довгі роки статус історичної пам’ятки стародавнім тунелям чиновники так і не надали.
Остаточну крапку має поставити Міністерство культури.
Рятувати історичні підземелля узялися незалежні фахівці. Відповідну петицію зареєстрували на сайті міської ради. Зараз збирають підписи, аби будівельні роботи призупинили. Й надалі беруться досліджувати їх.
Більше новин з понеділка по п'ятницю о 18:15 у програмі Спецкор на 2+2.