Забутий світ плейстоценової епохи: чим харчувалися і як полювали люди 13 000 років тому?

Важливим відкриттям є сліди тваринних білків, знайдені на інструментах…

Близько 13 000 років тому в районі Великих озер люди з народу Кловіс щорічно влаштовували кемпінг. Це одне з найдавніших місць на території Північної Америки, яке допомагає нам краще зрозуміти, як заселявся континент. Археологи, досліджуючи місце під назвою Белсон на південному заході Мічигану, виявили залишки кам'яних знарядь, що проливають світло на спосіб життя цих мандрівників, пише видання iflscience.

Люди Кловіс були мисливцями, які залишили свої сліди в історії завдяки характерним кам'яним вістрям списів з канавками. Ці технології швидко поширилися по всій Америці, і археологи знаходять їх по всьому континенту.

Важливим відкриттям цього дослідження, опублікованому в журналі PLOS ONE, є сліди тваринних білків, знайдені на інструментах.

Вони свідчать про те, що кловісці полювали на невеликих тварин, як наприклад, зайці. Це відкриття спростовує поширену думку, що вони харчувалися виключно мамонтами та мастодонтами.

Археологи також виявили, що деякі знаряддя виготовлені з паолі-черту – типу гірської породи, яка трапляється на північному сході Кентуккі. Це означає, що люди подорожували великими відстанями, ймовірно, з центральної Індіани до Белсона під час літніх місяців, залишаючи Кентуккі взимку. Ці сезонні переміщення тривали протягом кількох років.

Дослідники вважають, що кловісці створювали свого роду «ланки» між регіонами, подорожуючи з одного місця на інше щороку. Вони сформували складну систему маршрутів, що, ймовірно, охоплювала значну частину континенту.

Нові дані відкривають вікно в забутий світ стародавніх людей, які жили в епоху плейстоцену, й свідчать про їхню здатність виживати в складних умовах, подорожуючи сотнями кілометрів у пошуках ресурсів.

Читай також:

Фото: Daryl Marshke/Michigan Photography

01072025
На глибині 600 метрів під Карибським морем лежить корабель, навантажений золотими монетами, сріблом та смарагдами...
01072025
Федерація стронгмену України спільно з Міністерством у справах ветеранів України та Коростенською міською радою провела V етап Всеукраїнського турніру для ветеранів війни «Сильні України». 
Ми звикли бачити його портрети у шкільних підручниках, але Іван Франко — це не просто сторінка історії. Це постать, що вражає своїм масштабом та впливом, і про яку варто говорити по-новому. 
Історія, міфи та сьогодення переплітаються, створюючи неймовірні сюжети. 
Найкращі пілоти дронів з усього світу злітаються сюди, щоб кинути виклик пекельній трасі, прокладеній у величезній печері.
30062025
Учасниками інклюзивних змагань стали ветерани війни, військовослужбовці, представники силових структур.