Вибухову еру започаткували китайці, що стали винахідниками найстарішої гримучої суміші. До застосування з воєнною метою вибухівка відлякувала хижаків і злих духів. А після 1846 року, коли відкрили нітрогліцерин та Альфред Нобель винайшов динаміт, розпочався початок нової ери вибухотехніки, яку її засновники планували використовувати для блага людства.
Центром розмінування Збройних сил України є місто-фортеця Кам'янець-Подільський, де готують фахівців, які власноруч пишуть сторінки нової української історії.
"Всі вибухові речовини поділяються на три види: ініціюючі (гримуча ртуть, тенерес, азид свинцю), які є дуже чутливими та реагують на тертя чи легкий удар, бризантні (тротил, пластит) і метальні сполуки (димний та бездимний порох)", - розповів експерт з вибухової техніки Валентин.
Найчастіше використовується тротил – жовтий кристалічний ароматичний вуглеводень. Тротил при контакті зі шкірою забарвлює її у жовтий колір. Саме тому ціле покоління за часів Першої світової отримало прізвисько "канарейки" через масове використанні тротилу під час воєнних дій. У чистому вигляді тротил не є вибухонебезпечним та чутливим до зовнішнього впливу. Він потребує детонатора. А в збройних силах є основною вибухівкою для спорядження ракет, мінометних бомб та фугасів.
Більш потужною вибуховою речовиною є ТЕН, або пентра, яку отримують шляхом взаємодії чотирьохатомного спирту (пентаеритриту) з концентрованої азотною та сірчаною кислотою. Відомо, що цю речовину неможливо виявити за допомогою металошукача. А завдяки детонуючому шнуру, ТЕН можна підривати і під водою, і у важко доступних місцях.
Варто зазначити, що вибухівка сама по собі не здатна нашкодити. Все залежить від того, в яких руках вона перебуває. У добрих – вона відкриває шлях через гори, пришвидшує будівельні роботи та дістає корисні копалини. А якщо потрібно – постане на захист батьківщини, особливо в умілих руках українських бійців.
Шоу гучних і масштабних вибухів – тільки на "2+2" у програмі "Зброя"! Дивіться у відео.
Нові випуски програми "Зброя" щонеділі о 15:00.