Як вберегтися від кліщів і що робити, якщо вас вкусили?

Кліщі – дуже небезпечні хижаки. Ці кровопивці очікують нас на кожному кроці. Липень – середина періоду, коли вони найактивніші. Як вберегтися від кліщів і що робити, якщо вам не пощастило.

Кліщ чекає свою жертву у високій траві, сидячи на чагарниках або стовбурах дерев. Саме тому, вирушаючи на прогулянку в ліс або парк, потрібно бути особливо уважним. Всупереч поширеній думці, кліщі не стрибають з дерев на жертв – вони переповзають на них з нижнього ярусу лісу.

Втім, міським жителям не варто розслаблятися: кількість людей, які зазнали нападу кліщів в нетипових місцях, зростає рік від року. Кліщу потрібно не більше 30 секунд, щоб присмоктатися до свого господаря, тому в місцях найбільшого ризику необхідно проявляти підвищену увагу. 

Як виглядають кліщі, які нападають на людей:

  • вони завжди пласкі;
  • кліщ не вміє стрибати або літати – помітивши жертву, він просто підповзає до неї;
  • залежно від віку, у кліщів може бути 3 або 4 пари лапок. 4 пари мають вже дорослі кліщі, хоча малюки теж досить небезпечні;
  • кліщі знаходять свою жертву за запахом;
  • можуть прожити рік в очікуванні їжі;
  • за зовнішнім виглядом визначити небезпечного кліща не можливо –кліщ, заражений вірусом енцефаліту або бореліозу, нічим не відрізняється від звичайних особин.

Існують прості правила, які знизять ризик укусу кліща майже до нуля:

Правильний одяг. Для прогулянок вибирайте максимально закритий одяг. Ніяких футболок та шортів – тільки довгі рукави і штани. Плюс високі чоботи. Досвідчені туристи радять заправляти штани в шкарпетки, адже кліщ повзе від низу до верху, а в цьому випадку у нього не буде жодних шансів.

Обробляйте одяг, взуття та намети інсектицидами, що містять не менше 0,5% перметрину. Він найбільш ефективний для відлякування кліщів.

Після повернення з прогулянки перевірте одяг, прийміть душ і огляньте себе. Найчастіше кліщ присмоктується в області пахв, за вухами і на задній частині колін – в тих місцях, де кровоносні судини проходять близько до шкіри.

Обробляйте домашніх тварин засобами, які відлякують паразитів. Кішки дуже чутливі до хімікатів, і будь-яку обробку вусатих улюбленців потрібно проводити тільки після узгодження з ветеринаром.

Жителям регіонів, де часто зустрічається кліщовий енцефаліт, лікарі рекомендують робити щеплення.

Існують тривожні ознаки, які не можна ігнорувати, – тільки вони з'являться слід бігти до лікаря зі всіх ніг:

Мігруюча еритема – класична ознака хвороби Лайма. Це почервоніння, яке з'являється на 3-30-й день після укусу кліща і досягає діаметра у 15 см. Еритема – це не алергічна реакція, але майже стовідсоткова ознака того, що кліщ є переносником бореліозу. При її виявленні потрібно негайно звернутися до лікаря для проведення курсу лікування.

Якщо протягом місяця після укусу у вас розвинулися симптоми ГРВІ: лихоманка, головний біль, слабкість м'язів. Особливо, якщо вони супроводжуються висипом.

Неврологічні симптоми: запаморочення, тремор рук і сильне серцебиття.

Пам’ятайте, ніколи не поливайте кліща олією і не припікайте його. Такі дії змусять кліща глибше проникнути в шкіру і вам буде ще важче його витягти.


Німецька Демократична Республіка (НДР), або Східна Німеччина, на папері була незалежною державою. Але насправді кремль почувався там абсолютним господарем.
08072025
Нагадали водіям перевіряти пасажирів перед виїздом, адже штраф можуть виписати навіть за порушення на задньому сидінні.
08072025
На перший погляд — звичайна крижана сосулька...