Найстаріший у світі: знайдені 40 000-річні бивні мамонта виявилися бумерангом, створеним первісною людиною

Talamo et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0

Вчені зробили сенсаційне відкриття, яке змушує переписати підручники з історії.

Вони дослідили артефакти, знайдені 40 років тому у польській печері, і виявили бумеранг, виготовлений з бивня мамонта, віком близько 40 000 років. Цей артефакт може бути не лише найстарішим бумерангом у Європі, а й у всьому світі. Про це повідомляє Live Science, посилаючись на нове дослідження, опубліковане в журналі PLOS One. 

Предмет, створений первісною людиною, має всі характеристики сучасних бумерангів, які використовують аборигени Квінсленду сьогодні, зазначив у коментарі для Live Science співавтор дослідження Павел Вальде-Новак, археолог Ягеллонського університету в Кракові. 

Цей артефакт у формі півмісяця, довжиною близько 72 сантиметрів, був знайдений у печері Облазова на півдні Польщі. Поряд з ним були виявлені людські кістки, підвіски з іклів лисиць та кам'яні леза, покриті червоною охрою. Вальде-Новак та його колеги вперше опублікували свої знахідки у журналі Nature в 1987 році, припускаючи, що печера періодично використовувалася неандертальцями та ранніми людьми в періоди середнього та верхнього палеоліту (від 300 000 до 12 000 років тому).

Щоб краще зрозуміти хронологію печери Облазова, у 1996 році дослідники провели аналіз вуглецю-14 органічних останків, зокрема й бумеранга. Однак тоді вік бумеранга становив лише 18 000 років. Вчені припускали, що результати могли бути спотворені через забруднення клеями або консерваційними матеріалами. Однак, пізнішы дослідження показали, що скупчення кісток тварин, знайдених у тому ж шарі, що й бумеранг, датується приблизно 41 500 роками.

Цікаво, що за даними Національного музею Австралії, класичні бумеранги аборигенів та палиці для метання існують щонайменше 20 000 років. Ці бумеранги були багатофункціональними інструментами, які використовувалися для полювання, бою або копання. Слід зазначити, що метальні палиці виготовляли люди в усьому світі, зокрема один дуже ранній екземпляр – з північної Німеччини, якому 300 000 років.

Читай також:

Тисячолітня історія України тісно переплітається з долями європейських країн.
Росія завжди прагнула привласнити собі українську історію, але часом Україні вдавалося хитрістю відстояти своє. 
Коли ми занурюємося в давні часи, стає зрозуміло, наскільки великою та впливовою була цивілізація скіфів, і яку роль вона відіграла у формуванні сучасної України.
01072025
Вчені зробили сенсаційне відкриття, яке змушує переписати підручники з історії.
01072025
На глибині 600 метрів під Карибським морем лежить корабель, навантажений золотими монетами, сріблом та смарагдами...
01072025
Федерація стронгмену України спільно з Міністерством у справах ветеранів України та Коростенською міською радою провела V етап Всеукраїнського турніру для ветеранів війни «Сильні України».