Залишки двох великих ритуальних і церемоніальних місць, яким понад шість тисяч років, вперше виявили у Качкові в Куяві (Польща) на пшеничному полі. Про це повідомило видання Naukawpolsce. Такі місця називають рондели, а складаються вони з оточуючих ровів та частоколів.
Археолог Єжи Чернєц, який і знайшов рондели за допомогою безпілотника, вивчає археологічний ландшафт. За його словами, у відкритті допомогла цьогорічна посуха, адже краще можна було побачити залишки старих споруд на полях.
Науковець розповів, що новорозташовані кільцеві розв’язки мають діаметр близько 26 м, складаються з 2-3 концентричних канав. Ймовірно, вони також мали овальні частоколи в центральній частині.
«Цікавим фактом є їх менші розміри, ніж раніше виявлені кругляки (діаметр деяких з них близько 100 м – ПАП). Можливо, вони були створені дещо пізніше селянами, які послідовно прийшли з Дунаю до наших країв» – вважає Чернєц.
Територію, де знайшли ронделі, археолог вивчає з 2021 року. Наразі його увага прикута до інших споруд того ж періоду – так званих довгих будинків. Вони були зведені навколо центральної точки з двома ронделями та побудовані на зниженій місцевості, яка в минулому могла бути заболоченою.
«Вони, безумовно, були серцем поселення. Можливо, це була ритуально-обрядова зона, -каже археолог.
Серед дослідників ронделя переважає думка, що це були місця, які відігравали соціальну, релігійну та ритуальну роль. Можливо, тому вони слугували місцями поклоніння і водночас форумом для зустрічей місцевих громад. Чернєц не відкидає і версії про те, що ці ронделі також могли бути астрономічними обсерваторіями, пов’язаними з літнім сонцестоянням, звідки спостерігали схід сонця в найдовший день року.
Читайте також:
- Літаючий патруль, McLaren та Lamborghini: ексклюзивний автопарк поліції ОАЕ, який варто побачити
- Смертельно небезпечна зустріч у парку: чоловіка під час ранкової пробіжки вполювала голодна пума
- 127 годин поспіль: 16-річна дівчина встановила рекорд у найдовшому танцювальному марафоні
Фото: naukawpolsce