В джунглях Мексики знайшли таємничий текст майя, який розкриває ім’я невідомого раніше короля

Написи були вигравіювані у скелі…

Археологічна зона Коба в мексиканському штаті Кінтана-Роо, відома своїми величними пірамідами та глибокими водними резервуарами, знову привернула увагу дослідників та істориків. Національний інститут антропології та історії Мексики (INAH) нещодавно оголосив про сенсаційне відкриття великої гліфічної панелі, яка вигравіювана у скелі неподалік від піраміди Нохоч Мул, найвищої споруди цієї археологічної зони.

Панель, яка складається з 123 ієрогліфічних картушів, утворює вражаючий L-подібний напис на площі понад 11 квадратних метрів. Археологи вважають, що цей текст розповідає про заснування міста, відомого як Keh Witz Nal або «Оленяча гора», що відбулося 12 травня 569 року нашої ери. Окрім цього, на панелі згадується ім'я правителя K'awiil Ch'ak Cheen, якого вдалося ідентифікувати вперше, що дозволяє доповнити династичну послідовність цього міста-держави.

Це відкриття має велике значення для розуміння історії Коби, яка була важливим політичним і культурним центром стародавньої цивілізації майя. Зокрема, цікаво, що багато правителів цього міста прийняли ім'я бога К'авіла, що вказує на їхнє сакральне походження та роль як захисників Коби. Написи також згадують групу богів-засновників, серед яких Болон Ц’акаб Аджав, «Володар Коба», який заснував династії кукурудзи та какао.

З метою збереження цього унікального артефакту, фахівці INAH провели ретельне очищення панелі від землі, солей та бур'янів, а також реалізували процес ін’єкції вапняного розчину, щоб зміцнити скелю та захистити її від подальшого псування. Крім того, було створено високоточну 3D модель тексту, яка дозволить дослідникам продовжити глибокі епіграфічні дослідження для повного розшифрування напису.

Читай також:

Одного разу в Ірландії до багатого фермера прийшли жебраки…
Фантастично довге життя без старіння для людства поки лише мрія…
Найвідоміший будинок в Атлантик-Сіті зовсім не хмарочос, а звичайна двоповерхівка…
У 2017 році в Лондоні відбулася масштабна виставка «Скіфи: воїни стародавнього Сибіру» у стінах Британського музею...
У 1886 році було вирішено перевести мумію фараона Рамзеса ІІ із Долини Царів до Національного музею старожитностей у Каїрі, але все сталося не так, як гадалося…