Створено електронну шкіру, що здатна регенерувати

Новий винахід імітує чутливість справжньої шкіри та дозволить людям з протезами кінцівок відчувати температуру та тиск.

Технології зробили ще один стрибок вперед – вчені з Колорадського університету в Боулдері створили так звану електронну шкіру (або е-шкіру). Е-шкіра – це тонкий, напівпрозорий матеріал, який може працювати як справжня шкіра – вимірювати температуру, тиск, вологість та потоки повітря. Новий матеріал може вдосконалити систему протезування, зробити роботів безпечнішими у майбутньому та сприяти розвитку інших біомедичних пристроїв. Про це повідомляє Newsweek.

"Новий винахід має досить широке застосування, – повідомив Джинліанг Сяо, інженер-механік, який керує дослідженням. – По-перше, вона може допомогти вдосконалити протези, які ми використовуємо, але які не мають тих самих можливостей, як наша шкіра. Е-шкіра має здатність відчувати тиск, що є ключовим фактором для вдосконалення протезів кінцівок. Наприклад, е-шкіра, що використовується для протезу руки, дозволить людині відчувати силу стискання, коли вона бере склянку з водою – ризик випадково здавити склянку надто сильно та розбити, буде нижче".

Окрім того, в майбутньому електронну шкіру можна буде застосовувати для створення роботів-няньок, переконані вчені. 

"Чутливість є важливою, бо коли люди взаємодіють з роботами, ми хочемо переконатися, що роботи не завдають шкоди, – кажуть розробники електронної шкіри. – Роботи в майбутньому зможуть працювати з дітьми, і, якщо робот відчуватиме тиск, він буде обережніше поводитися з дитиною. Коли дитина хвора, робот зможе доторком пальця визначити її температуру".

Електронна шкіра виготовляється з полііміну, а також наночастинок срібла. Останні забезпечують міцність, хімічну стійкість та електропровідність. Дослідники пояснили, що е-шкіра може регенерувати – для цього потрібно нанести на неї спеціальний розчин. Тепло і тиск дозволяють електронній шкірі легко приймати форму криволінійних предметів, таких як, наприклад, кінцівки робота. Крім того, матеріал підлягає вторинній переробці, що, як стверджують дослідники, робить їх винахід унікальним:

"Я думаю, ми перша група, яка демонструє переробку такої багатофункціональної електронної шкіри. Переробляється е-шкіра шляхом замочування полімерів у спеціальному розчині".

Фото: JIANLIANG XIAO/UNIVERSITY OF COLORADO BOULDER