«Струснув» на висоті 90 км: ураган Хелен викликав величезні «гравітаційні хвилі» в атмосфері Землі

Це зафіксувала з космосу МКС…

Смертоносний ураган Хелен, що обрушився на узбережжя Флориди 26 вересня, викликав справжній резонанс не лише на суші, а й у високих шарах атмосфери. Як пише видання iflscience, потужний шторм зафіксував прилад AWE (Atmospheric Waves Experiment), встановлений на Міжнародній космічній станції (МКС). Було зафіксовано, як енергія урагану створювала атмосферні гравітаційні хвилі, що досягали висоти майже 90 км — це близько до краю космосу.

Ці хвилі, на відміну від гравітаційних хвиль, які деформують простір-час, виникають на межі двох середовищ або між шарами з різними властивостями. У випадку урагану Хелен гравітаційні хвилі розповсюджувались у високих шарах атмосфери.

«Кругові хвилі від Хелен чітко простежуються на заході від узбережжя Флориди, наче хвилі у ставку після падіння каменя», - зазначив головний дослідник AWE з Університету штату Юта Людгер Шерлісс.

Хоча ці хвилі невидимі для людського ока, супутники здатні їх фіксувати за допомогою кількох методів, зокрема відстеження змін у водяній парі. Так, коли хвиля проходить, показники водяної пари змінюються, відображаючи висоти піків і долин хвиль.

Гравітаційні хвилі в атмосфері не рідкість, але їх зафіксовані впливи від урагану на такій висоті привертають особливу увагу. Подібні хвилі бачили на Венері, Юпітері й навіть над Великою червоною плямою на Юпітері. Дослідження таких явищ допомагає науковцям зрозуміти, як земні та космічні явища впливають одне на одного.

Читай також:

Фото: Utah State University/NASA

26122024
Вчені знайшли ідеальне місце для пошуку інопланетного життя…