«Слава Україні»: як виникло гасло, за яке росіяни вбивають відважних українців?

Днями увесь цивілізований світ сколихнуло відео розстрілу рашистами українського військового…

Героя стратили за те, що він українець і не побоявся сказати гасло вільного народу – «Слава Україні!». Гасло, яке об’єднує всіх українців, з яким наші захисники боронять рідну землю, та за яке, на жаль, вбивають, варте того, щоб про нього говорили. З цим гаслом на вустах українці жили і боролися проти агресії вже понад два століття. За нього вмирали і, на жаль, вмирають і досі. Кому ж належить вислів «Слава Україні» і де вперше він почав використовуватися?

Вперше гасло «Слава Україні» з відповіддю «По всій землі слава!» використовувалося ще в середовищі харківської української студентської громади у кінці 19 століття.

Студенти з Харкова і стали у 1900 році засновниками першої політичної партії на Наддніпрянщині – Революційної української партії. Перше відоме згадування гасла пов’язане саме із цим середовищем.

У 1917 році в Києві розгорнулася Українська революція. На мітингах у різних регіонах на гасло «Хай живе автономія України» відповідали «Слава! Слава Україні!».

Чорні козаки УНР віталися «Слава Україні!» - «Козакам Слава!». Представники самопроголошеної республіки на території сучасної Черкаської області, так звані «холодноярівці», казали – «Слава Україні!» - «Україні Слава!». У 1920 році вітання «Слава Україні!» також було офіційно затверджено в Армії УНР.

Вислів і відповідь «Слава Україні!» - «Героям Слава» вигадали у «Легії українських націоналістів» вже у другій половині 20-го століття. Згодом гасло почали використовувати в ОУН – його офіційно затвердили у 1941 році, однак совєцька влада заборонила його використовувати, намагаючись придушити повстанських рух в Україні.

З часів боротьби за незалежність України 1989-1991 рр гасло стає популярним серед студентства, творчої та культурної інтелігенції. Під час Революції на граніті гасло стає одним з основних привітань її учасників. За час Незалежності набуло популярності по всій Україні з часів Помаранчевої революції, Революції Гідності, а згодом і під час проведення АТО на Донбасі.

Під час російської збройної агресії проти України гасло отримало поширення в Українському війську. 5 лютого 2018 року уряд України вніс на розгляд Верховної Ради законопроєкт №7549, яким запропонував встановити гасло «Слава Україні! – Героям Слава!» як офіційне вітання військових ЗСУ.

За ці слова російськи агресори вбивають нас і досі. Відео з українським Героєм, останні слова якого були «Слава Україні!», - прямий доказ того, як окупанти вбивають нас за наші незламність і волю до свободи.

Тому нехай гримить, нехай шириться і далі: «Слава Україні! Героям Слава! Слава нації! Смерть ворогам!».

Читайте також:

У світі мистецтва існує чимало таємниць, але жодна з них не викликала стільки суперечок та ажіотажу
Скандинавська міфологія — це не просто легенди. Це — цілий світ…
23052025
Переобрання Олександра Свіщова на посаду президента Федерації водного поло України пройшло одноголосно.
23052025
Привіт, любителі вихідних та цікавих фактів! Готуйтеся до травневих пригод, адже ми вже готові поділитися свіженьким прогнозом погоди
Забудьте все, що ви знали про російську мову, адже її справжня історія не така, як про неї розповідають на росТБ