За новими даними, що опубліковані в журналах Nature та Nature Ecology & Evolution, вчені приходять до висновку, що Homo sapiens, перші представники сучасного виду людини, мігрували до північної Європи більше 45 000 років тому, стикаючись із суворим кліматом того часу. Як пише видання The Irish News, результати дослідження змінюють розуміння про те, як люди адаптувалися до екстремальних умов і співіснували з неандертальцями.
Середні температури в той період були значно нижчими, на 7-15 градусів Цельсія, порівняно зі сучасними. Дослідження вказує, що Homo sapiens не лише вижили, але і стали більш стійкими до суворого холодного середовища, ніж раніше вважалося. Мігруючи невеликими групами, вони поділяли ландшафт із великими м'ясоїдними тваринами, такими як гієни та печерні ведмеді.
Дослідження проводилося в печері в Ранісі, Тюрінгія, Німеччина, де виявлені артефакти та скам'янілості свідчать про присутність Homo sapiens у регіоні. Раніше вважалося, що неандертальці були єдиними мешканцями північної Європи, але нові докази свідчать про те, що Homo sapiens досягли цього регіону задовго до зникнення неандертальців, тобто ці дві еволюційні ланки людини співіснували якийсь час навіть на одній території.
Доктор Джефф Сміт, зооархеолог з Університету Кента, зауважує, що знайдені скам'янілості Homo sapiens є найдавнішими доказами існування цього виду на північ від Альп. Вчені також виявили артефакти, які раніше вважалися неандертальськими, але насправді були частиною інструментів Homo sapiens.
Кам’яні леза у формі листя, знайдені в печері Раніс у Тюрінгії, Німеччина (фото: Josephine Schubert/Museum Burg Ranis)
Жан-Жак Хублін, почесний директор Інституту еволюційної антропології Макса Планка, наголошує, що ці археологічні знахідки перевертають попередні уявлення про період взаємодії обох видів.
Також, згідно з аналізом кісток тварин, зробленим дослідниками, Homo sapiens у Ранісі взаємодіяли з великими м'ясоїдними тваринами, такими як гієни та печерні ведмеді, використовуючи їхні ресурси для виживання.
Читай також:
- Шийні кільця та дерев’яні відра в могилах: біля Києва виявили 1000-річний цвинтар з незвичними похованнями
- Путін і його режим жодного дня не були законно при владі: забуті події історії росії
- «Виглядає моторошно»: закривавлена сорочка страченого зрадника Мазепи Василя Кочубея зберігається в музеї Полтави
Фото: Tim Schuler/Thuringian State Office for Heritage Preservation and Archaeology