На будівельному майданчику в Китаї, неподалік Ганьчжоу, знайшли шість «міні-яєць» динозаврів віком 80 мільйонів років. Як пише видання livescience, їх розмір — приблизно як виноградинка, і вони належать до невідомого раніше виду тероподів, родича T-Rex.
Найцікавіше — це розмір яєць: вони мають довжину всього 2,9 см, що робить їх найменшими з усіх відомих яєць динозаврів. Попередній рекорд тримав динозавр Himeoolithus murakamii, яйця якого знайшли в Японії. Вони мали довжину 4,5 см. Таким чином, знайдені «міні-яйця» вдвічі менші за більшість сучасних курячих яєць.
Дослідники назвали новий вид Minioolithus ganzhouensis. Хоча його точні розміри після вилуплення ще не відомі, вчені підозрюють, що це був невеликий хижак із групи тероподів — двоногих динозаврів, до яких належить і відомий Tyrannosaurus rex.
За словами палеонтолога Фенглу Ханя з Китайського університету наук про Землю, яйця збереглися надзвичайно добре. Їхня внутрішня структура практично не була порушена, що дозволить у майбутньому провести додаткові дослідження та дізнатися більше про репродуктивну біологію тероподів пізньої крейди.
Цікаво, що розмір яєць не завжди вказує на те, наскільки великим був динозавр після вилуплення. Наприклад, деякі титанозаври, найбільші наземні істоти в історії, вилуплювалися з яєць розміром лише 15 см. Це ще раз підтверджує, що яйця динозаврів можуть сильно варіюватися за розмірами, незалежно від розмірів дорослих особин.
Читай також:
- Пустелі замість родючих полів: як може виглядати Україна за 100 років через загрозу глобального потепління?
- Оберіг Києва: стародавня Оранта в Софії Київській містичним образ захищає місто вже понад 1000 років
- Іронічний детектив на телеканалі 2+2: Дмитро Соловйов про свою нову роль
Фото: China University of Geosciences