Один з найвідоміших та найпрестижніших університетів США та всього світу Гарвард вилучив зі своєї бібліотеки книгу в палітурці з людської шкіри, а також почав процес оцінки етичності таких артефактів у своїй власності, пише видання iflscience.
Мова йде про копію книги Арсена Уссає «Destinées de l'âme», яка належала французькому лікарю та бібліофілу Людовіку Булану і знаходилася в колекціях Гарвардського університету з 1934 року.
«У рукописному записі Буланда стверджується, що «книга про людську душу заслуговує на людську обкладинку», — розповів помічник бібліотекаря архівів і спеціальних колекцій університету Том Гайрі.
Проведене дослідження показало, що палітурка цієї книги виготовлена зі шкіри невідомої померлої пацієнтки французької психіатричної лікарні. Її тіло Булан придбав, коли був студентом-медиком і використав у своїй користі без її згоди. Особу пацієнтки встановити не вдалося.
Вилучення книги, загорнуту в людську шкіру, Гарвард прийняв в контексті змін у поглядах на етику збереження та використання людських останків у наукових та культурних установах. Після перевірки відповідності етичним стандартам управління такими артефактами університет вирішив припинити використання людської шкіри для палітурок книг у своїх бібліотеках.
Президент Гарвардського університету Лоуренс Бекоу, підкреслив важливість забезпечення поваги до прав людини та гідності осіб, які були пов'язані з цими артефактами.
«Ми повинні почати протистояти реальності минулого, в якому академічна цікавість і можливості переважали людяність», — сказав він.
Антроподермічна бібліопегія — це назва процесу палітурки книг людською шкірою, і є приклади, які зберігаються не лише у бібліотеці Гарварду, але і в музеях по всьому світу.
Читай також:
- Рожева «свинка Барбі»: на глибині 5 тисяч метрів вчені виявили чудернацьких, раніше невідомих, істот
- Занурити у внутрішній хаос: спецслужби рф намагаються зруйнувати легітимність влади України в очах українців
- Квітковий митець Луцька: рекордсмен Книги рекордів України понад чверть століття засіває місто тисячами чорнобривців
Фото: Geni, CC BY-SA 4.0, cropped