Кістки 13-річної доісторичної дівчинки, знайдені у печері «капсула часу», розкривають стародавні похоронні ритуали

Знайденим похованням в печері понад 7000 років…

В одній з печер на півночі Іспанії, відомій як Galerіa del Sіlex, було здійснено неймовірне археологічне відкриття, що змінює наше розуміння похоронних ритуалів і життя доісторичних людей, пише видання Iflscience. Останки 13-річної дівчинки, відомої як I-5, були виявлені в цій печері і датовані понад 7000 років тому.

Спочатку печеру Galerіa del Sіlex вважали місцем заселення з бронзової доби, приблизно 3000 років тому. Проте, нещодавні дослідження розкрили, що ця печера служила не тільки житловим приміщенням, але і похоронною камерою протягом приблизно 3000 років. Таким чином, вона перетинає кілька епох і розкриває складну історію життя та смерті на цьому місці.

Посилаючись на дослідження, яке було опубліковано в журналі Quaternary Science Reviews, видання пише, що ця знахідка вказує на те, що неолітичні похоронні традиції в Іберії виникли на тисячу років пізніше, ніж раніше вважалося. Останки I-5 були поховані близько 7000 років тому, вказуючи на те, що ця практика поховання існувала задовго до виникнення неолітичних похоронних звичаїв.

Печера Galerіa del Sіlex виявилася неймовірно важливою для збереження померлих. Останки були знайдені у двох ямах, розташованих понад 300 метрів від входу до печери. Це свідчить про те, що ця печера могла бути призначена саме для цієї цілі – для зберігання померлих під час раннього неоліту.

«Людські останки з Galerіa del Sіlex були знайдені не в контексті домашнього перебування людей у ​​печері, а скоріше в двох ямах (simas), розташованих більш ніж за триста метрів від стародавнього входу, — пишуть дослідники. – Це свідчить про те, що Galerіa del Sіlex могла бути місцем, зарезервованим для зберігання померлих людей під час раннього неоліту».

Порівнюючи Galerіa del Sіlex з іншими відомими місцями неоліту в регіоні, такими як Ель-Порталон і Ель-Мірадор, дослідники підкреслюють різноманітність цільового використання печер у той період. Ель-Порталон використовувався для професійної діяльності, Ель-Мірадор – для експлуатації худоби, а Galerіa del Sіlex була місцем для поховання.

Це дослідження не тільки розкриває унікальний археологічний контекст, але і дає нові інсайти в просторову динаміку поселень кам'яного віку в Сьєрра-де-Атапуерка. Воно допомагає нам зрозуміти, як жили та померли наші далекі предки і як їхні традиції розвивалися з часом.

Читай також:

Фото: Molina-Almansa et al., Quaternary Science Review 2023