Хто така Наталія Кобринська, та яка її роль в українському феміністичному русі 19-го століття?

Її критикували усі чоловіки…

Наталю Кобринську сучасні історики називають першою українською феміністкою. У 1883 році у Відні вона створила організацію «Товариство руських жінок» з метою підвищення освіти та громадянських прав для галичанок.

«8 грудня 1884 року, коли пройшли перші загальні збори товариства, можна вважати днем народження українського фемінізму», - розповів дослідник історії Акім Галімов.

У червні 1887 року Наталія Кобринська видала жіночий альманах «Перший вінок», що містив твори жінок-письменниць з усіх українських земель. Незважаючи на те, що цей вибух феміністської літературної активності був важливим кроком у розвитку жіночої творчості, її сучасники, головним чином літератори-чоловіки, критикували альманах за його політичний акцент.

Сьогодні «Перший вінок» вважається першим у світі збірником жіночої творчості, який був виданий самими жінками. Саме зі сторінок цього альманаху прозвучала занадто смілива для того часу думка про необхідність жіночих гімназій та університетів», - каже Акім Галімов.

Кобринська не обмежилася літературними звершеннями. Вона організувала збір підписів під петицією до австрійського уряду з вимогою допустити жінок до вищої освіти. Це стало причиною запеклих дискусій у Австрії, проте петицію відхилили.

Також вона намагалася запровадити проекти дитячих садків на селі, щоб полегшити непомірну працю жінок. Проте, ні уряд Австрії, ні польська адміністрація на Галичині не підтримали цю ініціативу, і лише кілька громад змогли організувати дитячі садки власним коштом.

Її творчість та активність залишаються важливими для розуміння першоджерел українського фемінізму.

Більше про українок, які активно боролися за права жінок, дивись у проєкті Акіма Галімова просто зараз:

Читай також:

Зустріч нового 2025 року вже відбулася, але магія новорічних свят усе ще шириться у повітрі...
02012025
Як вибрати талісман, який підійде саме вам?..
Душа людини — нерозгадана таємниця, подібна до дна океану, який ми дослідили лише на 5%...