«Бачив» динозаврів: як знайдений 80-мільйонний мозок птаха перевернув еволюційну науку?

Знакове відкриття зробили вчені з Кембриджського університету…

Вчені з Кембриджського університету зробили знакове відкриття — скам’янілість птаха Navaornis hestiae, який жив близько 80 мільйонів років тому. Як пише видання iflscience, знахідка стала важливою ланкою у вивченні еволюції птахів від динозаврів до сучасних видів. Череп цього птаха зберігся у тривимірному вигляді, що надзвичайно рідко для скам'янілостей такої давнини.

Завдяки мікрокомп’ютерному скануванню дослідники відтворили структуру його мозку. Виявилося, що Navaornis мав розвинений мозок, який надавав йому перевагу в пошуку їжі та соціальній поведінці. Водночас йому не вистачало складного мозочка, що є ключовим для сучасних птахів, здатних до складного польоту.

«Ця скам’янілість стала справжньою сенсацією, — говорить доктор Гільєрмо Навалон із Департаменту наук про Землю Кембриджу. – Її анатомія — це ідеальне проміжне з'єднання між археоптериксом і сучасними птахами».

Скам’янілість допомогла зрозуміти, що Navaornis належить до групи енантіорнітинів, які відокремилися від сучасних птахів понад 130 мільйонів років тому. Вони вже мали пір’я і могли літати, однак їхній мозок був лише на шляху до сучасного інтелекту.

Старший автор дослідження, яке було опубліковано в журналі Nature, професор Деніел Філд наголошує:

«Це відкриття дозволяє нам краще зрозуміти, як і коли розвинувся унікальний пташиний мозок. Navaornis є ключовим гравцем у цій еволюційній історії».

Читай також:

Фото: Stephanie Abramowicz