6 шокуючих наукових експериментів

Експерименти, здійснені в ім'я науки, не завжди були безпечними та добровільними для піддослідних. Пропонуємо вашій увазі шокуючу добірку найжорстокіших та найдивніших експериментів.

  • Експеримент університету Вандербільта із радіоактивним залізом

У 1945 році університет Вандербільта заявив про проведення досліджень, пов'язаних ыз харчуванням вагітних жінок. 829 жінкам пропонували таблетки, вкриті оболонкою з радіоактивного заліза, для профілактики і лікування анемії. Дослідники хотіли подивитися, яким чином і наскільки залізо буде абсорбуватися в їх організмі. В результаті експерименту рівень радіації у жінок в 30 разів був вище норми. Дослідники також планували вивчити вплив радіації на народження дитини. В результаті експерименту троє дітей померли від раку. Мами померлих дітей подали на університет в суд, і у 1998 році він був змушений виплатити 10,3 мільйонів.

  • Експеримент Таскігі

Сифіліс в Таскігі був дуже поширеною хворобою в середовищі афроамериканців в 1930 роках. Лікування, доступне на той час, включаючи ртуть і аспірин, було надзвичайно токсичним. Вживання цих ліків призводило до виразок у ротовій порожнині, висипу і хвороб печінки. Замість того, щоб лікувати, уряд США зважився на експеримент. Протягом 40 років людям відмовляли в лікуванні хвороби. Їм видавали або плацебо, або ставили інші діагнози. До кінця експерименту з 400 учасників в живих залишилося тільки 74 людини. Серед хворих 40 осіб були жінки, які народили 20 хворих на сифіліс дітей. Але цей експеримент не став винятком. У 1974 році, коли з'явився пеніцилін, уряд США вирішило дослідити його ефективність при лікуванні сифілісу. Американські дослідники платили повіям в Гватемалі за те, щоб вони свідомо заражали клієнтів. Деяким з пацієнтів давали пеніцилін, іншим відмовляли в лікуванні. З 500 людей, яким відмовили в лікуванні, 80 померли. Цей експеримент тримали в секреті до того, як стало відомо про сифіліс Таскігі, тобто до 2010 року. 

  • Виховання монстра

У 1939 році доктор Уенделл Джонсон, логопед, відвідав дитячий будинок в Айові, щоб поставити експеримент і довести, що заїкання можна вилікувати. З цією метою він зібрав групу з 22 дітей. Не всі страждали заїканням. Лікар поставив перед собою ще одну мету: викликати заїкання у здорових дітей. Протягом 5-місячного експерименту лікар і його асистент використовували позитивні методики за допомогою похвали по відношенню до дітей, які заїкаються, а здорових діток постійно лаяли і критикували. До кінця експерименту діти, які не заїкалися, почали це робити, а їх особистість зазнала незворотних змін. Спроби повернути дітям нормальну мову не увінчалися успіхом.

  • Випробування голодом, Міннесота

Для того щоб вирішити проблему, пов'язану з браком продовольства, який мав місце після Другої Світової війни, армія США зайнялася дослідженнями, метою яких було вивчити, яким чином обмеження калорійності може допомогти у вирішенні цієї глобальної проблеми. Учасником експерименту стала група, відома як «свідомі відмовники». Це були молоді чоловіки, які не брали участі у війні з релігійних міркувань. Протягом двох перших місяців чоловіків добре і повноцінно годували, потім їм стали обмежувати щоденний раціон до мінімуму, який в той час і був в основному доступний більшості громадян. Їжу піддослідні отримували з високим вмістом вуглеводів і низьким вмістом білка. В основному вони їли капусту, житній хліб і бобові. М'ясо було повністю виключено. Крім цього, щотижня учасники експерименту повинні були проходити 36 км в обов'язковому порядку повз ресторани і булочні. Багато людей не витримували і вибували з експерименту, а ті, що залишалися, страждали від анемії, депресії і втрати ваги до 25%. Одного учасника вивели зі складу групи, так як він почав проявляти нахили до канібалізму. Рівень розумових здібностей у випробовуваних теж різко знизився. Хоча умови, в яких жили випробовувані, були схожі на умови життя в концтаборі, Кіз отримав відповіді на свої питання. Він зробив висновок, що людині щодня необхідно вживати близько 4 000 калорій, щоб вийти зі стану, викликаного голодуванням.

  • Експеримент в Холмсбурзі

Талановитий дерматолог Альберт Клігман, відомий тим, що встановив регенеруючу функцію вітаміну А при лікуванні акне, знайшов унікальний спосіб проводити свої експерименти. У 1951 році його запросили до в'язниці Холмсбурга, щоб спробувати вилікувати ногу спортсмена. Потрапивши сюди, він зрозумів, що тут маса об'єктів для експериментів – "кілометри шкіри", як говорив сам доктор. Протягом 20 років він експериментував над здоровими ув'язненими під егідою урядового агентства і компанії BigPharma. Доктор тестував парфумерію, дезодоранти, шампуні, тальк для ніг, діоксин, психотропні наркотики і радіоактивні ізотопи. У 1974 році експеримент припинився, але до смерті доктора, а це сталося в 2010 році, Клігман заперечував свою участь в будь-яких експериментах. Крім того, доктор сам знищив всі свої записи.

  • Терапія електрошоком

Доктор Лоретта Бендер добре відома, як автор тесту Бендер-Гештальд, і тим, що в період з 1930 по 1956 рік вона працювала в госпіталі Bellevue, де ставила експерименти на дітях, хворих на шизофренію. Для лікування дітей доктор використовувала електрошокові терапію. Одна з груп дітей піддавалася впливу електричного струму щодня протягом 20 днів. За весь час роботи в госпіталі вона проводила терапію для сотні дітей віком від 3 до 12 років. Постійне підсмажування клітин мозку призвело до незворотних наслідків, які проявилися у вигляді зміни поведінки, наприклад, у багатьох випадках діти входили в заціпеніння, а сором'язлива дитина в результаті експерименту стала жорстокою.

За матеріалами picturehistory

14052025
Електромобілі перестають бути екзотикою і стрімко завойовують українські дороги.
Виявляється, історія незалежної України зберігає чимало темних плям.
13052025
Неймовірна подія сталася на озері Ізнік, що поблизу історичного міста Бурса
13052025
Світ технологій не стоїть на місці, і штучний інтелект (ШІ) вже давно перестав бути фантастикою з голлівудських фільмів.
13052025
Чи може улюблена ранкова кава стати секретною зброєю в боротьбі з зайвими кілограмами?