4500 років тому гончарями в Сирії працювали діти: археологи знайшли відбитки маленьких пальчиків на виробах

Юним майстрам було по 7-8 років…

Археологічні дослідження на стародавній ділянці Тель-Хама в Сирії, проведені фахівцями з Тель-Авівського університету та Національного музею в Копенгагені, виявили дивовижні факти. Проаналізувавши 450 гончарних виробів, науковці виявили, що дві третини цих посудин виготовили діти віком від 7 до 8 років, пише видання arkeonews.

Королівство Ебла, одне з найдавніших на території сучасної Сирії, в бронзову добу значно покладалося на дитячу працю. За словами одного з керівників дослідження Аківи Сандерса, діти працювали в гончарних майстернях, виготовляючи посудини для повсякденного використання та королівських бенкетів.

«Наше дослідження дозволяє нам зазирнути в життя дітей у давніх містах Сирії», — каже Сандерс.

Він зазначає, що діти віком від 7 років навчалися створювати однакові чашки, які використовувалися під час святкових заходів. Їх робота виявилася настільки важливою, що королівство Ебла стало сильно покладатися на таке виробництво.

Фото: tandfonline

Відбитки пальців на кераміці стали важливим джерелом для дослідження. Оскільки відбитки пальців не змінюються протягом життя, археологи змогли визначити вік і навіть стать людей, які працювали в гончарнях. Виявилося, що більшість виробів були створені саме дітьми.

Незважаючи на вимоги до однорідності посуду, діти знаходили час для творчості. Вони майстрували крихітні фігурки та посудини, які не були частиною промислового виробництва. За словами доктора Сандерса, це була можливість для дітей виявити свою уяву та творчі здібності.

Дослідження показали, що використання дитячої праці в стародавніх суспільствах нагадує процеси, які повторювалися під час промислової революції. Легкість навчання та контроль дітей у ремеслі дозволяли створювати стандарти виробництва, що було важливо для масового виготовлення виробів.

Читай також:

Фото: Marina Milella