Що робити з почуттям провини після повернення з фронту – ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

Дембель

У соціальному проекті Дембель на 2+2 військовий психолог Андрій Козінчук підкаже дієві способи, які допоможуть позбутися почуття провини, що переслідує бійців після повернення із зони АТО.

Людині, яка щойно повернулась з війни, здається, що вона виконала свій обов'язок недостатньо або неналежним чином, тобто, у неї з'являється почуття провини. Особливо сильним воно є, якщо боєць втрачає на фронті побратимів – людей, які стали для нього другою родиною.

Вина – почуття, спільне для ветеранів усього світу. Воно є цілком нормальним, проте це не означає, що потрібно з ним жити весь час. Від почуття провини бійці можуть страждати як на психологічному (важкі думки, депресія, пригніченість, розгубленість та повернення до одних і тих самих подій), так і на фізіологічному рівні – з'являються болі в усьому тілі.

Військовий психолог Андрій Козінчук стверджує, що почуття вини не можна заглушити, наприклад, алкоголем, проте його можна замінити. Це почуття з'являється від вчинку і йде так само від нього, тому в жодному разі не можна опускати руки та сидіти на місці. Якщо людина щось недоробила на війні – треба доробити це у мирному житті. Знайти роботу, започаткувати свій бізнес, почати допомагати тим, хто потребує цього, наприклад, ветеранам з травмами, сім'ям загиблих у АТО або дітям-сиротам – коли людина підтримує когось, кому ще важче, вона відновлюється сама.

Потрібно наповнити життя активними речами: сходити на прогулянку з родиною, з'їздити у гості до товаришів, провести час з дітьми.

Якщо почуття провини не полишає протягом трьох-чотирьох місяців, варто звернутися до спеціаліста.

Більше порад від психолога дивіться у ВІДЕО.

Новини

Всі новини
28122016
Дембель
У постійній рубриці програми Дембель на 2+2 військовий психолог Андрій Козінчук радить бійцям АТО, як зберегти шлюб після повернення з фронту.
27122016
Дембель
Чому сім'ї загиблих захисників України живуть на межі бідності без жодної допомоги та змушені оббивати пороги чиновників, які заплющують очі на їхні проблеми – у програмі Дембель на 2+2.
26122016
Дембель
Про генія-зв'язківця та радіоведучого, який щодня у ефірі піднімає бойовий дух та настрій бійців, розкаже Дембель на каналі 2+2.
26122016
Дембель
Програма Дембель на 2+2 вже багато розповідала про подяку, яку отримують герої, повертаючись з передової, від держави та чиновників: жодної допомоги, жодного співчуття та уваги до проблем. Але, на щастя, бійців щоразу рятує допомога небайдужих. 
22122016
Дембель
Реабілітацію після травм або просто оздоровлення захисники тепер можуть проходити й у фітнес-клубах. Про нову безкоштовну спортивну програму для бійців АТО довідався Дембель на 2+2.
21122016
Дембель
У постійній рубриці програми Дембель на 2+2 військовий психолог Андрій Козінчук порушує тему залежності фізичного та психологічного здоров'я бійців АТО.
20122016
Дембель
Активний відпочинок серед спокою та чистоти природи – найкращий лікар для бійців АТО, які пережили жахи та втрати війни. У програмі Дембель на 2+2 – як герої проходять реабілітацію у прикарпатському таборі "З любов'ю в серці".
20122016
Дембель
У новому випуску програми Дембель на 2+2 - як наших захисників ставлять на ноги у реабілітаційному центрі у Австрії.
Дивитись більше