Голови без тіл та пальці без рук: моторошна правда про продаж реліквій у християнській історії

Загублений світ

Чи знали ви, що за право володіти кістками святих точилися справжні війни, а самі мощі розчленовували та продавали наче звичайний крам?

Історія християнства рясніє дивовижними подіями, але мало що може зрівнятися за абсурдністю та цинізмом з феноменом реліквій.

Уявіть собі: 313 рік, Міланський едикт дарує християнам свободу. Тільки-но вчора їх кидали на арени левам, а сьогодні вони можуть вільно молитися. Святі мученики, які віддали життя за віру, стають символами героїзму. Їхні тіла, або те, що від них залишилося, набувають особливої цінності. Але замість благоговіння починається справжня боротьба за святі останки.

Звісно, спочатку віруючі з повагою ставилися до останків мучеників. Їх ховали з почестями, біля могил молилися. Але дуже швидко святі рештки перетворилися на рідкість, а попит на них зростав. Церкви прагнули мати у себе якомога більше «сильних» мощей, адже це приваблювало паломників, а отже – гроші та вплив.

«Якусь частинку святого брали з пошаною, поміщали в спеціальну ємність, яка називається реліквіарій, і ставили у храмі на видному місці. Деколи брали більшу частину, наприклад, цілий череп», - пояснює Петро Балог, богослов, директор Інституту релігійних наук св. Томи Аквінського у Києві.

Щоб задовольнити зростаючий попит, тіла святих почали безжально розчленовувати. Руки, ноги, голови – кожна частина могла стати цінним трофеєм для тієї чи іншої церкви. Історія Катерини Сієнської – яскравий приклад цієї моторошної практики. Свята, яку шанують католицька, англіканська та лютеранська церкви, померла своєю смертю. Але це не завадило відтяти їй голову через рік після смерті за наказом папи Урбана VI. Сьогодні її череп зберігається в Сієні.

«Попри коротке 33-річне життя, ця жінка мала неабиякий авторитет, навіть доходила до пап римських зі своїми настановами, фактично ставши для них тогочасним голосом сумління та впливовою силою», - розповів Петро Балог.

Масштаби «мультиплікації» святих вражають. За підрахунками експертів, у світі одночасно існує 30 тіл Святого Григорія, 18 голів і 12 рук святого Пилипа, два тулуби, вісім голів і шість кінцівок святої Анни. А від Івана Хрестителя «залишилося» аж 12 голів! Самих лише колючок з тернового вінця вистачило б на десяток розп'ять.

«Деякі церкви стверджували, що володіють молочними зубами Ісуса Христа або пір'ям з крила Святого Духа. Хоча відомо, що в багатьох випадках реліквії виготовляли самі монахи в маркетингових цілях, а саме для залучення паломників», - підсумовує Антон Шаповал, автор YouTube-каналу «Коханець Кліо».

Більше про те, як мощі святих породили криваві війни та обман, дивись у проєкті «Загублений світ» просто зараз:

Loading...

Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!

Читай також:

Ви знали, що у величному Спасо-Преображенському соборі, досі ховається артефакт, який бачив ще зародження Київської Русі?
10052025
Це історії, що передаються з вуст в уста, часто з елементами жаху, таємниці чи незбагненного.
Чи знали ви, що за право володіти кістками святих точилися справжні війни, а самі мощі розчленовували та продавали наче звичайний крам?
10052025
Мережа цього тижня знову показала свій талант поєднувати абсурд із глобальними темами — і, як завжди, викликала бурю емоцій...
Чи не кожен, мабуть, чув історії про дивовижні зцілення та несподівану допомогу, пов'язану з мощами святих.