Сьогодні ми живемо у світі, де майже все навколо нас зроблено з нафти або продуктів її переробки. Якщо поглянути на продукти, які нас оточують, важко повірити, що в їх складі часто присутні компоненти, які ми навіть не підозрюємо. Наприклад, навіть звичайне печиво може мати в собі нафтові продукти. Такий стан справ не може не викликати подиву. Але так чи інакше, ми звикли до цього і не можемо уявити своє життя без цих штучних матеріалів.
Найпопулярніший серед нафтопродуктів — бензин. Адже без залізних коней, без автомобілів, сучасний світ просто не уявляється. Бензин займає перше місце серед нафтопродуктів, що складає майже 50% від загального виробництва. На другому місці — пластик, який використовується для виготовлення безлічі предметів: від посуду до одягу. Це композитний матеріал на основі смол, що має відмінні тепло- та електроізоляційні властивості. Щорічно у світі виробляється близько 180 мільйонів тонн пластмаси, велика частина з якої йде на виготовлення пластикових пляшок. І хоча пластикові пляшки є одним з найменш екологічних матеріалів, вони досі становлять величезну частину всього виробництва.
«Пластик може повторно слугувати людям, та він буде не просто функціональним, а ще й гарним», - розповів засновник лабораторії ресайклінгу «ЗелеNew», Іван Нестеренко.
Та не тільки пластик або бензин пов’язані з нафтою. Навіть такі звичні ліки, як аспірин, виготовляються з нафти. Протитуберкульозні препарати, ліки для шлунково-кишкових захворювань, антибіотики — це все результат переробки нафти, точніше її похідних. Наприклад, анілін, що міститься в бензолі, застосовується для виготовлення багатьох ліків, таких як антибіотики та ліки проти алергії.
Мало того, з нафти виготовляють навіть штучний білок. Один із прикладів — мікопротеїн, це грибний білок. Суміш парафінів нафти, харчових відходів, мінеральних добрив та відходів птахівництва дає можливість створювати штучні ковбаси, які майже не відрізняються від справжніх. На цей час лише 2% світового видобутку нафти йде на виробництво штучних білків, але цього вже вистачає, щоб прогодувати 2 мільярди людей.
Але в нашому штучному світі є й хороші новини. Зараз, коли ми усвідомлюємо масштаби екологічних проблем, людство почало діяти. Локальні ініціативи, спрямовані на переробку пластику та інших матеріалів, допомагають змінити ситуацію. Зокрема, в Ізраїлі з 2015 року працює завод, який переробляє пластик назад у нафту. З одного тону пластикових відходів можна отримати до 600 кг цінної сировини. Це дає надію на те, що проблема з пластиковими відходами може бути вирішена.
Як бачимо, навіть у світі, наповненому штучними матеріалами, є місце для надії. Проблеми, пов’язані з використанням нафти та пластика, можна вирішувати за допомогою інновацій і відповідальних екологічних ініціатив. В майбутньому все залежатиме від того, наскільки серйозно ми поставимося до збереження нашої планети.
Чи можемо ми реально змінити ситуацію? Як виглядатиме світ через кілька десятиліть, якщо ми продовжимо жити в штучному середовищі? Дізнайся більше у сюжеті проєкту «Загублений світ» просто зараз:
Читай також: