Однак їхні поховання, які археологи крок за кроком відкривають для нас, привідкривають завісу над неймовірними ритуалами та віруваннями цього давнього народу. Серед найцікавіших знахідок – золоті прикраси, створені спеціально для мерців, що мали особливе значення в потойбічному житті.
Коли ми говоримо про скіфське золото, уява зазвичай малює розкішні діадеми, гривни, намиста. Проте, як розповів завідувач відділу Скарбниці Національного музею історії України Юрій Полідович, серед знахідок є й набагато загадковіші артефакти:
«Ми знайшли золоті накладки на очі та губи. Їх клали на людей, удостоєних найвищих почестей. В цьому випадку це були п'ятеро чоловіків, які віддали життя за своє суспільство і увійшли в історію завдяки своїм подвигам».
Ці витончені золоті елементи, що прикрашали обличчя померлих, свідчать про високий статус і повагу, яку скіфи віддавали своїм героям.
Скіфи нерідко ховали воїнів разом з їхніми вірними конями. І тут теж не обходилося без золота. Упряж коней оздоблювали рибками-амулетами. Науковці вважають, що ці золоті рибки були не просто прикрасами. Вони «слугували своєрідними провідниками, аби тварина не загубилась у потойбіччі».
Кількість золота в похованні прямо залежала від соціального статусу мерця. Чим вищою була його позиція в суспільстві, тим більше дорогоцінного металу скіфи залишали у його гробниці. Провідна наукова співробітниця Скарбниці Національного музею історії України Оксана Ліфантій пояснила, золото для скіфів було не просто матеріальною цінністю, а й божественним даром, що наближав їх до вищих сил:
«Золото було важливим символом милості богів. Навіть легенда про першопредків, засновників скіфського роду, пов'язана з тим, що боги дали священні дари, які були виготовлені саме із золота».
Найцікавіше, що ця віра в роль золота в потойбічному світі породжувала вельми несподівані наслідки, про що розповідає археологиня, скіфологиня та кандидатка історичних наук Евеліна Кравченко:
«Скіфи вважали, що воскреслий цар мав повернути Богу все золото, за що й отримував би своє місце біля нього. Люди, вірячи, що цар не забуде свій народ у потойбіччі, наповнювали його поховальну камеру золотом, сподіваючись таким чином забезпечити й собі місце на тому світі. Але сусідні народи, усвідомлюючи цю логіку, нерідко грабували поховання, забираючи золото, аби скіфський цар не здобув бажаного головного місця біля Бога».
Скіфське золото – це не просто витвори мистецтва, а ключі до розуміння вірувань, соціальних структур та конфліктів. Кожна археологічна знахідка відкриває нову сторінку історії цієї впливової цивілізації.
Один із таких дивовижних прикладів – скіфська пектораль, яку вчені називають «безцінною». Більше про неї – у проєкті «Загублений світ» просто зараз:
Loading...
Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!
Читай також: