Туатара – жива сучасниця динозаврів: в Новій Зеландії досі є рептилія, яка населяла Землю в юрському періоді

Загублений світ

Затока Бей-оф-Пленті, що розкинулася біля узбережжя Нової Зеландії, славиться не лише своїми приголомшливими пейзажами, а й унікальною фауною.

Серед її островів, як-от, острів Білий або також відомий як Whakaari в мові маорі, існують справжні природні заповідники, де час ніби зупинився. Ці острови, ізольовані від великої суші, стали прихистком для рідкісних видів, що збереглися до наших днів. Саме тут, у цьому природному раю, мешкає наша сьогоднішня героїня – ящірка туатара.

Уявіть собі: істота, яка жила пліч-о-пліч з динозаврами та спостерігала за їхнім розквітом і падінням, досі крокує нашою планетою. Це не фантастика, а реальність, ім'я якій – туатара. Ця дивовижна рептилія є справжнім живим викопним, останнім представником окремої гілки рептилій, що населяли Землю ще в юрському періоді.

Здавалося б, як можна пережити такі катаклізми, які знищили гігантських динозаврів? Можливо, секрет туатари криється в її неймовірно повільному темпі життя. Перше яйце туатара відкладає лише у 20 років, а потім не частіше ніж раз на п'ять років. Натомість, туатара нерідко може прожити цілих два століття! Тільки вдумайтесь, ця унікальна ящірка бачила набагато більше, ніж будь-яка інша сучасна істота.

На жаль, перед людськими діяннями туатара виявилася цілковито беззахисною. На обох великих островах Нової Зеландії їх практично винищили хижаки, завезені європейцями. Нині цих сучасних динозаврів намагаються вирощувати у неволі.

«Мені подобається працювати з туатарами, вони справді унікальні. Сподіваюсь, колись ми їх випустимо на волю», – розповіла працівниця центру догляду за туатарами. 

Важливо розуміти, що туатара не зовсім ящірка. Це останній живий вид окремої гілки рептилій, які населяли Землю ще у юрському періоді. І дожити до наших днів вона змогла тільки тому, що Нова Зеландія першою відкололася від праматерика Гондвани, створивши ідеальні умови для виживання цього унікального виду.

Більше про унікальну екосистему Нової Зеландії – у проєкті «Загублений світ».

Loading...

Не пропусти! Щопонеділка нові випуски інформаційно-пізнавальної програми «Загублений світ», що занурюватимуть кожного у захопливі історії, неймовірні відкриття та таємниці, які формують наш світ. Дивись прем’єру о 17:15 на телеканалі 2+2!

Читай також:

Вибори 2004 року були особливими. Це був час «Помаранчевої революції», коли мільйони українців вийшли на вулиці, щоб відстояти свій вибір. 
16072025
Оригінальний трофей Клубного чемпіонату світу з футболу, що є мрією будь-якого клубу, зберігається не в штаб-квартирі FIFA і не у переможця турніру, а… в Овальному кабінеті Білого дому. 
16072025
Коли термометр стрибає за тридцять, навіть вибір футболки здається питанням виживання...