Польські політики, такі як міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш і прем'єр-міністр Дональд Туск, все частіше висловлюють думки, які сприймаються, як ультиматум: без вирішення історичних питань Волинської трагедії підтримки вступу до ЄС не буде. Але що таке Волинська трагедія?
Польща заявляє про необхідність визнання політичної відповідальності Організації Українських Націоналістів (ОУН) та Української Повстанської Армії (УПА) і наполягає на тому, що Волинська трагедія, яку в Польщі називають різаниною, є геноцидом поляків на території України, спланованим на найвищому рівні керівниками ОУН і УПА.
Пік трагедії припав на весну-літо 1943 року. Зараз польська сторона вимагає дозволу на ексгумацію та перепоховання жертв трагедії, що, на їхню думку, є ключовим кроком у вирішенні питання.
Однак офіційна позиція України інша. Більшість істориків та урядовців вважають Волинську трагедію частиною взаємних етнічних чисток, які відбувалися на теренах Західної України та Східної Польщі під час Другої світової війни, де не лише українці вбивали поляків, а й поляки знищували українців!
В Україні не заперечують участь УПА у цих подіях, але відкидають версію про те, що масові вбивства були запланованими.
Ця конфліктна ситуація піднімає питання, наскільки історичні суперечності можуть вплинути на сучасні політичні відносини між Україною та Польщею, особливо в контексті європейської інтеграції.
«Якщо чесно, напевно, це один із найважчих епізодів за весь час існування проєкту «Реальна історія» – каже дослідник історії та автор проєкту Акім Галімов. – Він присвячений Волинській трагедії і україно-польським стосункам. Ми наважилися зробити цей епізод, тому що отримуємо велику кількість коментарів від глядачів з проханням зробити саме цю тему. Я відчуваю, що є шалений запит на пошук реальних, а не маніпулятивних відповідей на питання, що стосуються Волинської трагедії».
Тож, що насправді сталося між поляками та українцями? Дивись у відео просто зараз:
Читай також: