Славнозвісні сталінські репресії, після повернення більшовиків, розпочалися саме з Донбасу. В архівах СБУ зберігаються документи з 1928 року про злочини і репресії радянського режиму в Україні. Загалом їх понад 220 000 томів різних справ!
Однією з найперших і найгучніших справ була так звана «Шахтинська справа». Вона привернула увагу навіть за кордоном. Обвинувачених по цій справі було 53! Більшість з цих людей були інженерами та спеціалістами, які працювали на шахтах Донбасу. Їх звинувачували у диверсіях та шпигунстві на користь Польщі, Франції та Німеччини.
Реальні мотиви цих арештів полягали в тому, що радянська влада хотіла знищити будь-який опір і зміцнити свій контроль над регіоном.
«Донбас був найбільш розвинутим промисловий центр Советського Союзу. Ті закордонні інвестиції, які прийшли в Донбас за часів Російської імперії, створили комплекс, без якого советський режим не міг існувати. Відповідно тотальний контроль над Донбасом був життєво-важливим і необхідним для самого існування режиму», - розповів директор архіву СБУ, історик Андрій Когут.
Прокурори заявляли, що організація змовників мала агентів у кожному рудоуправлінні Донбасу та навіть бюро у Харкові, тодішній столиці України. За словами Андрія Когута, «Шахтинська справа» була повністю фальшована. В матеріалах азначалося, що технічний персонал мав контрреволюційні настрої і чекав на повернення старого режиму.
«Шахтинська справа» стала першим судовим процесом такого масштабу в Радянському Союзі. Вона показала, що радянська влада була готова на все, аби утримати контроль над Донбасом.
Більше подробиць – у проєкті «Справжня історія Донбасу»:
Читай також: