Кожен колір на українському прапорі має глибоке значення, яке сягає корінням у давні часи. Тож яка історія українського стягу? Все почалося у травні 1848 року. Під час європейської «Весни народів», у Львові заснували Головну Руську Раду. Цей центр українського руху, очолюваний єпископом Григорієм Яхимовичем, об'єднав духовенство, викладачів, вчених та громадських діячів.
Як розповів дослідник історії Акім Галімов, від осередку зі Станіславова (сучасного Івано-Франківська) надійшло ключове питання: «Які є українські кольори і яким є національний український символ?». Комісія запропонувала «Золотий лев, який спинається на скелю на синьому тлі» як символ, що став основою для прапора.
Чому саме лев? Цей знак пов'язаний з Руським королівством XIII століття.
«Король Данило Романович, засновник Львова та батько Лева, використовував золотого лева на синьому тлі як герб своєї могутньої держави. Цей герб функціонував і за його нащадків», - розповів Акім Галімов.
Малюнок герба взяли з гербовника, виданого у Лейпцигу 1839 року, а згодом його опублікували з описом кольорів – жовтого та синього – у виданні Головної Руської Ради «Зоря Галицька».
«Синій колір, ніби чисте небо України, мав уособлювати мир і спокій, жовтий символізував прагнення народу до Просвіти. Лев – це ніби краса та сила народна, яку нічим не зламати», - трактував значення кольорів учасник тих подій, історик та громадський діяч Яків Головацький.
Однак виникла практична проблема – сільські громади Галичини постійно зверталися до Головної Руської Ради з проханням допомогти виготовити прапор з левом на місцях. Але це було складним і коштовним процесом. Тому в результаті більшої популярності набули прапори, які були спрощені до двох горизонтальних смуг – синьої та жовтої.
Саме так, крок за кроком, формувався синьо-жовтий стяг, що сьогодні гордо майорить над Україною, символізуючи її небо, жагу до знань та незламну силу народу.
Більше цікавого про історію нашого символу незламності – у проєкті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:
Читай також:
- Справжня історія Одеси: як археологія вщент розбила міфи рф про «подарунок» Катерини ІІ, побудований «з нуля»
- Українські принцеси правили Європою: як київська княжна Єлизавета підкорила серце вікінга і трон Норвегії
- Був першим українським письменником, якого номінували на Нобелівську премію: чому Іван Франко не отримав нагороду?