Її ненавидів сам Петро І, називаючі «вошею»: історія московської «копійки», яка насправді – спадок Золотої Орди

Справжня історія

Московська «копійка» — це не гордість, а черговий приклад запозичення чужого…

Московія ніколи не славилася власними винаходами, і історія її першої монети це підтверджує. У XV столітті, після розпаду Монгольської імперії, московіти почали карбувати свою «деньгу», яка була звичайним наслідуванням монгольських грошей.

Технологію також не вигадали: монети виготовляли методом витягування дроту і його плющення — саме так робили в Золотій Орді. Як пояснює доктор історичних наук Андрій Бойко-Гагарін, навіть назва «копійка» походить від зброї вершника, зображеного на монеті.

Їхній вигляд й якість значно поступалися античним монетам, які ходили тоді на території Європи і України. Що цікаво, за словами Андрія Бойко-Гагаріна, московські гроші ненавидів сам Петро І:

«Він називав їх вошами. А московські торговці, щоб копійки не вкрали, зберігали їх у роті. За свідченнями європейських мандрівників, купець з Московії міг тримати в роті до 10 рублів – це виходить 300 грам монет у роті».

Такий страх за свої копійки був не безпідставний. На відміну від відкритих до європейських грошей українських земель, Московія створила закриту економічну систему. Європейські монети там заборонялися і навіть прирівнювалися до сировини. Їх можна було лише обміняти на ті самі копійки. Ця ізольованість, за словами історика, заклала основу мислення, яке зберігається в російській політиці і донині.

Більше про це дивись у сюжеті дослідника історії Акіма Галімова просто зараз:

Читай також:

Німецька Демократична Республіка (НДР), або Східна Німеччина, на папері була незалежною державою. Але насправді кремль почувався там абсолютним господарем.
08072025
Нагадали водіям перевіряти пасажирів перед виїздом, адже штраф можуть виписати навіть за порушення на задньому сидінні.
08072025
На перший погляд — звичайна крижана сосулька...