«Вершник» зі свинцевої труни: чиї рештки несподівано знайшли археологи після великої пожежі у Нотр-Дам?

Є припущення, що це може бути французький поет епохи Відродження…

Розкопки у соборі Паризької Богоматері продовжують дивувати. Нещодавно археологи, що досліджували руїни після жахливої пожежі 2019 року, зробили несподіване відкриття. У 2022 році під навою собору виявили свинцевий саркофаг із людськими останками, що перебували у відмінному стані, пише livescience. Ця таємнича постать, прозвана «вершником», довгий час залишалася загадкою для дослідників.

Після кількох місяців ретельного аналізу останків, проведеного експертами з Інституту судово-медичної експертизи лікарні університету Тулузи, стало зрозуміло, що чоловік страждав на туберкульоз та хронічний менінгіт. Його тіло мало сліди, характерні для людини, що часто їздила верхи. Це наштовхнуло вчених на гіпотезу: а що, якщо ці останки належать знаменитому французькому поету Жоакіму дю Белле?

Дю Белле, який народився в 1522 році в долині Луари, був одним із провідних представників епохи Відродження у Франції. Він залишив після себе численні поетичні твори та запекло захищав французьку мову, як гідного конкурента латині та давньогрецькій. Однак його коротке життя було позначене постійними хворобами, і він помер у 1560 році у віці 37 років.

Останні дослідження, проведені під керівництвом професора Еріка Крубезі, вказують на те, що кістки з саркофага можуть належати саме дю Белле. Симптоми туберкульозу і менінгіту, зафіксовані в його скелеті, відображені й у віршах поета, де він описував своє страждання. Крім того, поет був тісно пов'язаний з королівським двором і мав родичів серед релігійної еліти, що може пояснити його поховання у Нотр-Дамі поруч із духовними діячами.

Втім, не всі археологи погоджуються з цією гіпотезою. Наприклад, Крістоф Бесньє, керівник розкопок, висловив сумнів, посилаючись на ізотопний аналіз, який вказує, що людина, останки якої знайдені, швидше за все, виросла в регіонах Парижа чи Ліона, а не в Анжу, де народився дю Белле. Проте професор Крубезі заперечує, нагадуючи, що поет міг вирости під впливом свого родича Жана дю Белле, який обіймав посаду єпископа Парижа.

Ця знахідка викликає чимало запитань і водночас відкриває нові можливості для подальших досліджень. Як зазначив президент Національного інституту превентивних археологічних досліджень Домінік Гарсіа:

«Вік і патологія цієї людини пропонують надзвичайну статистичну надійність. Хто знає, можливо, ми дійсно знайшли останки одного з найвідоміших поетів епохи Відродження».

Читай также:

Фото: Denis Gliksman/Inrap

Тисячолітня історія України тісно переплітається з долями європейських країн.
Росія завжди прагнула привласнити собі українську історію, але часом Україні вдавалося хитрістю відстояти своє. 
Коли ми занурюємося в давні часи, стає зрозуміло, наскільки великою та впливовою була цивілізація скіфів, і яку роль вона відіграла у формуванні сучасної України.
01072025
Вчені зробили сенсаційне відкриття, яке змушує переписати підручники з історії.
01072025
На глибині 600 метрів під Карибським морем лежить корабель, навантажений золотими монетами, сріблом та смарагдами...
01072025
Федерація стронгмену України спільно з Міністерством у справах ветеранів України та Коростенською міською радою провела V етап Всеукраїнського турніру для ветеранів війни «Сильні України».