Уявіть собі, що під нашими ногами ховаються залишки давніх світів, цілі континенти, що колись процвітали на поверхні. Ні, це не наукова фантастика. Нові дослідження глибоких надр Землі, опубліковані в журналі Scientific Reports, вказують на те, що під мантією нашої планети можуть бути заховані цілі фрагменти древньої кори, пише видання livescience.
Вчені давно знають про те, що тектонічні плити, як гігантські пазли, постійно рухаються і зіштовхуються. Коли одна плита занурюється під іншу, вона поступово тане в мантії. Але нові дані, отримані за допомогою суперкомп’ютерів, показали, що деякі з цих занурених фрагментів опинилися в зовсім несподіваних місцях.
І справді, ці «загублені світи» розташовані в таких місцях, де ніколи не було помічено активної тектонічної діяльності. Як вони туди потрапили? Це одна з найбільших загадок сучасної геології.
Вчені висувають різні гіпотези. Можливо, це залишки дуже давньої кори, сформованої ще на ранніх етапах існування Землі. Або ж це можуть бути фрагменти континентів, які зникли в результаті катастрофічних подій у далекому минулому. Існує навіть припущення, що ці аномалії – це зовсім інший тип матеріалу, який утворився в надрах планети.
Щоб розгадати цю загадку, вчені використовують новітні технології. Суперкомп’ютери дозволяють обробляти величезні масиви даних, отриманих за допомогою сейсмографів, і створювати детальні тривимірні моделі внутрішньої будови Землі. Це все одно, що зробити комп’ютерну томографію нашої планети. Але у вчених ще дуже багато роботи в цьому напрямку.
«Ми повинні обчислити різні параметри матеріалу, які можуть генерувати спостережувані швидкості різних типів хвиль, — сказав Томас Шоутен, докторант геологічного інституту ETH Zurich у Швейцарії – По суті, ми повинні глибше зануритися у властивості матеріалу, що стоять за швидкістю хвилі».
Читай також: