Топ-5 небезпек для здоров’я на гірськолижному курорті

Випав сніг, а отже, час готуватися до зимового відпочинку. Як провести його без шкоди для здоров’я, розбираємось у матеріалі.

Травми 

Улюблені багатьма гірські лижі традиційно вважаються найбільш небезпечним і травматичним видом спорту. Особливо небезпечні вони для колінного суглоба. Він пошкоджується при катанні дуже легко, адже п'ята притиснута, а тіло скручується.

Великий ризик отримати травму при спуску з гори, неважливо, на лижах, сноуборді або санях. Щоб не наражати на небезпеку себе та оточуючих, дотримуйтесь простих правил:

  • не з'їжджайте з гір в нетверезому стані
  • не зчіплюйте один з одним кілька саней або тюбінгів
  • не піднімати на гору по трасі – тільки збоку
  • не дозволяйте дітям до 7 років з'їжджати з високих гірок без нагляду
  • не з'їжджайте на санях або тюбінгах стоячи
  • не сідайте удвох на одномісні сани або тюбінг
  • не з'їжджайте з гострими і твердими предметами в руках

Переохолодження

Якщо у вас:

  • озноб
  • тремтіння
  • поколювання і біль у кінцівках
  • знижується температура тіла

– це переохолодження.

При більш тривалому перебуванні на морозі шкіра набуває синюшного відтінку, порушується робота серця, з'являється слабкість, сонливість, сповільнюються всі функції організму.

"Головне правило – відігрівати постраждалого треба поступово, - зазначають лікарі. – В жодному разі не можна давати гарячий чай або спиртне, а також інтенсивно розтирати тіло. Потрібно забезпечити "м'яке" тепло: доставити людину в приміщення, загорнути в вовняні ковдри, дати тепле пиття". 

Обмороження

Якщо на відкритих ділянках тіла є побілілі місця, до них потрібно поставитися особливо серйозно – це обмороження. Головне правило при обмороженні – не можна різко зігрівати пошкоджену ділянку.

Якщо чутливість не втрачена, можна обережно розтерти це місце м'якою сухою тканиною, зігріти диханням. При втраті чутливості необхідно накласти на місце обмороження зігріваючу пов'язку і негайно звернутися до лікаря.

Алергія на холод

Симптоми алергії на холод часто дуже схожі на переохолодження. Зазвичай дрібні сверблячі висипання, почервоніння, а іноді навіть досить великі пухирі – так звані "холодова кропив'янка" і "холодовий дерматит" – з'являються на відкритих ділянках шкіри під час прогулянок. 

В першу чергу на обличчі, вушних раковинах і кистях рук. Пізніше висип і інші шкірні симптоми холодової алергії можуть поширитися по всьому тілу.

Також шкірної алергії на холод можуть супроводжувати нежить та кон'юнктивіт.

У теплому приміщенні всі симптоми такого алергічного прояву швидко проходять.

Висотна хвороба

Цей хворобливий стан, пов'язаний з кисневим голодуванням, виникає починаючи з 1500-2000 метрів і вище. 

Більшість новачків на висоті часто повідомляють про труднощі сну вночі, навіть за відсутності інших симптомів висотної хвороби. Це порушення на висоті виникає внаслідок поєднання багатьох чинників. Крім гіпоксії, включає холодне вітряне середовище та перевантаження, незручні умови сну.