Синій колір псує зір

Кольори впливають не тільки на наш настрій та сприйняття світу. Виявляється, вони можуть серйозно впливати на наше здоров’я.

Хіміки з Університету Толедо (США) провели експерименти з клітинами, які піддавалися випромінюванню синього світла, і описали механізм, що призводить до їх загибелі. Про це пише naked-science.

Жовта пляма – овальна пігментована пляма в центрі сітківки ока, яка забезпечує гострий зір. Попередні дослідження показали, що синє світло і ультрафіолет призводять до її деградації, що виражається в погіршенні зору.

Вчені зосередили увагу на хімічній будові сітківки: зокрема, на хромопротеїдах – альдегідах вітаміну А, які ще називають Ретиналь. Вони можуть переходити в транс-форму, яка токсична в великих кількостях. Однак вчені не уявляли, як вони впливають на клітинну мембрану.

Збудження синім світлом призвело до сплеску кальцію, який змінив форму клітини. Зміна форми спричинила її смерть.

Дослідники провели аналогічні експерименти з клітинами серця, нейронами і раковими клітинами – всі вони постраждали так само, як і клітини сітківки.


13072025
Справжнє інопланетне вторгнення? Ні, це всього лише рідкісне атмосферне явище, спіймане в об'єктив з орбіти.
13072025
Уявіть, що ви заходите до лікаря, вигадуєте один-єдиний симптом — і вас одразу госпіталізують до психіатричної лікарні...
Усі ми знаємо штаб-квартиру ООН як невід'ємну частину пейзажу Нью-Йорка. Але чи замислювалися ви колись, чому саме це місто стало домом для найважливішої міжнародної організації світу?
12072025
Археологи зробили неймовірне відкриття, яке сколихнуло світ історії та мисливців за скарбами.
Вони не схожі на величезні військові субмарини, які ми звикли бачити у фільмах.