Революція у вивченні історії: фахівці створили версію ШІ для перекладу стародавньої мови, яку важко розшифрувати

Програма переклала таблички з древнім месопотамським клинописним текстом …

Фахівці з ассиріології витратили роки на вивчення клинопису, однієї з найдавніших відомих систем письма, щоб зрозуміти давні месопотамські тексти. Але нещодавно дослідники з Тель-Авівського (TAU) та Аріельського університетів зробили справжній науковий прорив. Вони розробили модель штучного інтелекту, яка може автоматично перекладати аккадський текст, написаний клинописом, зазначає видання Arkeo News.

У 2020 році та ж група дослідників створила модель ШІ під назвою «Вавилонський двигун». Сучасна модель є нібито кращою та переробленою версією. Її розробкою займались: Доктор Шай Гордін з Університету Аріель, доктор Гай Гутерц, доктор Джонатан Берант і доктор Омер Леві з TAU. Вони підготували дві версії моделі штучного інтелекту – одну, яка перекладає аккадську мову з представлення клинописних знаків латиницею, й іншу, яка це робить вже з представлення знаків у кодуванні Юнікод.

Тестування показало, що ШІ може робити переклади стародавніх текстів так само, як і середні машинні переклади з однієї сучасної мови на іншу. Враховуючи те, що між давньою аккадською мовою є культурний розрив у понад 2000 років, це досягнення варте уваги.

Ця нова технологія має потенціал зробити революцію у вивченні стародавньої історії, зробивши її більш доступною та відкритою для ширшої аудиторії. Історики зазначають, що знайдених глиняних табличок із давньої Месопотамії, написаних клинописом, набагато більше, ніж експертів, які можуть їх прочитати.

Читайте також:

Фото: Akkadian language inscription on the obelisk of Manishtushu-Wikipedia