Астероїд «вбивця міст» змінив траєкторію і може зіткнутися з Місяцем: що кажуть астрономи? 

NOIRLab/NSF/AURA/R. Proctor

Крім того, це космічне тіло виявилося «незвичайної» форми.

Останні дослідження показали, що цей астероїд 2024 YR4, який потенційно може зіткнутися з Місяцем у 2032 році, крім усього має дивовижну форму – плаский диск, що нагадує хокейну шайбу. Як пише видання livescience, це відкриття стало справжнім сюрпризом для науковців.  

«Це було досить несподівано, адже вважається, що більшість астероїдів мають форму картоплі або іграшкових дзиґ, а не плоских дисків», – зауважив Брайс Болін, провідний автор дослідження, науковий співробітник Eureka Scientific.

Астероїд 2024 YR4 був відкритий у грудні 2024 року, і спочатку його траєкторія викликала серйозні побоювання. У лютому 2025 року ймовірність його зіткнення із Землею досягла пікового значення – 3,1%. Цей показник став найвищим, коли-небудь зафіксованим NASA для космічного об'єкта такого розміру. Однак, як і очікували астрономи, з подальшим вивченням траєкторії астероїда ризик зіткнення з нашою планетою практично зник.

Проте, небезпека зіткнення з Місяцем залишається. Станом на початок квітня 2025 року, ймовірність такого сценарію становить 3,8%. Хоча зіткнення з Місяцем не призведе до катастрофічних наслідків, воно надасть унікальну можливість для вивчення взаємодії космічних тіл.

Дослідники, використовуючи телескоп Gemini South у Чилі, провели детальний аналіз астероїда. Вони встановили, що 2024 YR4, ймовірно, походить з поясу астероїдів між Марсом і Юпітером. Крім незвичайної форми, астероїд також відрізняється швидким обертанням – один оберт за 20 хвилин.

За оцінками вчених, розмір астероїда коливається від 30 до 65 метрів в ширину. Нещодавні дані з космічного телескопа Джеймса Вебба вказують на те, що він може бути трохи більшим – від 53 до 67 метрів.

Астероїд 2024 YR4 належить до S-типу, що означає його багатий силікатний склад. Цей клас мінералів включає, зокрема, кварц.
На початку, коли існувала ймовірність зіткнення з Землею, астероїд 2024 YR4 називали «вбивцею міст», оскільки його розмір міг призвести до значних руйнувань.

Читай також:

Вже багато років українська земля здригається від звуків вибухів...
18042025
Сьогодення вражає: майбутнє, яке ще вчора здавалося фантастикою, уже проростає у лабораторіях світу…