Невідомі поховання, твори мистецтва та втрачені артефакти: розкопки під Нотр-Дамом привели до сенсаційних знахідок

Пожежа в соборі відкрила нову історію

Пожежа, яка ледь не знищила собор Паризької Богоматері, стала несподіваною можливістю для археологів дослідити його глибини. Під час п'ятирічної реконструкції, що триває й досі, вчені отримали унікальний шанс розкопати фундамент легендарного собору та зробити сенсаційні відкриття, які проливають світло на його багатовікову історію.

Як пише видання ARTnews, розкопки під Нотр-Дамом до пожежі були б неможливими, але завдяки французькому закону про превентивну археологію, дослідники змогли розпочати свою роботу в лютому 2022 року. Команда з Національного інституту профілактичних археологічних досліджень під керівництвом Крістофа Бесньє отримала спочатку лише п'ять тижнів на дослідження, але знахідки виявилися настільки значущими, що термін було продовжено.

Археологи розкопали ділянку на глибину приблизно 40 см під кам'яною підлогою собору та виявили понад 1000 фрагментів історичних творів мистецтва, а також сотні поховань. За словами Бесньє, кількість знахідок перевершила всі очікування.

Серед найцінніших артефактів – вапнякові статуї в натуральну величину, зокрема зображення Христа, та фрагменти жюбе XIII століття, яка колись відокремлювала хор від загального огляду. Знахідка жюбе має особливе значення, адже раніше вона вважалася втраченою.

Окрім того, археологи виявили понад сто могил, серед яких є ідентифіковані, як, наприклад, свинцевий саркофаг, що, можливо, належить поету XVI століття Жоашену Дю Белле. Багато інших поховань залишаються невідомими.

Дослідження також допомогли краще зрозуміти будівельні техніки середньовічних майстрів. Виявилося, що для будівництва Нотр-Даму використовувалися 100-річні дуби завдовжки близько 15 метрів, які оброблялися сокирою. Знайдені мотузкові кріплення свідчать про те, що колоди могли сплавлятися по Сені.

Важливим відкриттям стало також широке використання залізних скоб для скріплення каменів, що датуються початком будівництва собору в 1160-х роках. Це робить Нотр-Дам першим готичним собором, у якому залізо використовувалося як будівельний матеріал.

Аналіз знахідок також підтвердив автентичність середньовічних артефактів, зокрема великих вітражів-троянд у трансепті собору.

Читай також:

03022025
Антарктида була теплою, як Італія? Нове відкриття вражає…
02022025
2 лютого — день, коли бабак Філ з Пенсильванії, США, став героєм не лише для місцевих жителів, а й для багатьох країн, включаючи Україну...