Місія Perseverance NASA розкрила історію стародавнього марсіанського озера, де могло розвиватися життя

Від удару астероїду на планеті утворився кратер Єзеро, а згодом…

Вже понад 1000 «марсіанських днів» марсохід Perseverance (Персеверанс) NASA веде активне дослідження кратера Єзеро на поверхні Марса. Лава, повінь, випаровування та валуни – це лише кілька ключових етапів геологічної історії цього таємничого космічного об'єкта.

Як пише видання iflscience, все розпочалося 4 мільярди років тому, коли астероїд вразив Марс, утворивши великий кратер, який ми тепер називаємо Єзеро. Дно кратера містить магматичні породи, що свідчать або про вулканічну активність, або про утворення магми після удару. Через сотні мільйонів років вода потрапила до кратера, утворивши унікальне середовище.

Perseverance виявив піщаник і аргіліт, що свідчить про те, що вода стікала до кратера дуже давно. Хоча інші області дельти містять більше аргіліту, вони також насичені солями, свідчать про те, що колись тут існувало неглибоке озеро. Водний відтік з озера залишив рештки солі.

Хоча цей регіон кратера Єзеро вважається перспективним для можливого виявлення стародавнього життя, Perseverance поки не знайшов конкретних ознак. Але апарат обладнаний приладами, які можуть виявити як стародавні структури, так і хімічні зміни, пов'язані з давнім життям.

Досліджуючи нинішній регіон, вчені виявили карбонатний матеріал, що вказує на існування давнього водного середовища, де могло розвиватися життя. Знайдені фосфати заліза та багатий кремнеземом матеріал також наводять на думку про можливість збереження слідів стародавнього життя.

Читай також:

Фото: NASA/JPL-Caltech/MSSS