Дощ із космічних «куль» вже у 2032 році: «вбивця міст» може засипати Землю метеорами після удару об Місяць

Зірки, супутники, астероїди... Наше космічне сусідство постійно підкидає сюрпризи. Іноді ці сюрпризи бувають трохи... бентежними. 

Мова йде про астероїд 2024 YR4, який вже встиг заслужити страшне прізвисько «вбивця міст». І хоча Землі, здається, нічого не загрожує, наш вічний супутник — Місяць — опинився під прицілом. І якщо цей гігантський камінь таки вріжеться в Місяць, нас може чекати незабутнє світлове шоу і... деякі проблеми для наших супутників.

Спочатку 2024 YR4, розміром приблизно 60 метрів (це як 20-поверховий будинок!), лякав нас потенційним зіткненням із Землею у грудні 2032 року. Навіть NASA уважно за ним стежило. Але, на щастя, подальші розрахунки показали, що ми в безпеці. Проте, як виявилося, камінь все ще може врізатися в Місяць. Імовірність цього невпинно зростала і нещодавно сягнула 4,3% (дані на 16 червня), як зазначає видання livescience. Це звісно не вирок, але і не нуль. Остаточні розрахунки вчені обіцяють до 2028 року, коли астероїд знову пролетить повз нашу планету.

Нові комп'ютерні симуляції, проведені вченими, показують, що якщо 2024 YR4 вдарить по Місяцю (а ймовірність удару — близько 50%), з його поверхні може бути викинуто до 100 мільйонів кілограмів матеріалу. За словами провідного автора дослідження Пола Вігерта, експерта з динаміки Сонячної системи із Західного університету в Онтаріо, Канада, це зіткнення буде «порівнянним з великим ядерним вибухом за кількістю вивільненої енергії».

Wiegert, Brown, Lopes & Connors 2025

Хоча людству на Землі пряма небезпека не загрожує (ми, ймовірно, просто побачимо «видовищний» метеорний потік, який триватиме кілька днів), для нашої космічної інфраструктури ситуація менш райдужна. Збільшення кількості уламків, які можуть бути притягнуті гравітацією Землі, у 1000 разів збільшує ймовірність зіткнення з нашими супутниками. А до 2032 року кількість космічних апаратів на орбіті значно зросте.

«Камінь розміром у сантиметр, що рухається зі швидкістю десятки тисяч метрів за секунду, дуже схожий на кулю», — пояснює Вігерт у виданні livescience, натякнувши, що такий об'єкт може легко вивести з ладу супутник або завдати серйозної шкоди космічним станціям. 

Якщо ймовірність зіткнення з Місяцем зросте, урядові установи можуть розглянути можливість зміни курсу астероїда. 2024 YR4, за словами Вігерта, є «гарною мішенню» для перевірки наших планетарних оборонних можливостей. Адже NASA вже довело свою здатність відхиляти астероїди у 2022 році, змінивши траєкторію астероїда Діморфос за допомогою зонда DART. Примітно, що 2024 YR4 приблизно вдвічі менший за Діморфос.

Однак важливо діяти вчасно. Якщо чекати занадто довго, спроби змінити траєкторію астероїда можуть стати «небезпечними», оскільки неправильний маневр може призвести до потенційно катастрофічного зіткнення із Землею.

Тож, поки вчені продовжують спостерігати за «вбивцею міст», нам залишається чекати новин і, можливо, готуватися до незабутнього космічного шоу у 2032 році. 

Читай також:

Наш синьо-жовтий стяг – це втілення вікової боротьби українського народу за незалежність, свідчення нашого незламного духу та маяк надії. 
Скіфи, загадкова та войовнича цивілізація, що панувала тисячі років тому, досі зберігають безліч нерозгаданих таємниць.
Скіфи – таємничий та войовничий народ, що здавна населяв українські степи і вважається одними з наших предків.
03072025
Події на світовому ринку знову вплинули на наш гаманець.  
03072025
Ще зовсім нещодавно 600-футове судно під назвою Morning Midas повільно борознило хвилі Північного Тихого океану, прямуючи до Мексики з вантажем у понад 3000 транспортних засобів...